یوتاب گلچینی از بهترین ها

آلبالو پلو

آلبالو پلو یکی از غذاهای مجلسی و خوشمزه ایرانی است که هم می تواند به همراه مرغ و یا اینکه می توان آن را در کنار کوفته ریزه های کوچکی که از ترکیب گوشت چرخ کرده و ادویه جات بدست آمده است، صرف کرد.

آلبالو پلو

زمان آماده سازی : 30دقیقه
زمان پخت : 80 دقیقه
مناسب برای : 4 نفر

  مواد لازم:
 • برنج
  4 پیمانه پلوپز یا 400 گرم
 • آلبالو
  500 گرم
 • شکر
  250 گرم
 • کره
  100 گرم
 • نمک
  1 1/2 قاشق غذاخوری
 • زعفران
  1/2 قاشق جایخوری
 • خلال بادام و پسته
  100 گرم
  طرز تهیه:
 1. برنج را شسته و یک ساعت قبل از پخت، آن را با نمک در مقداری آب بخیسانید. یک قابلمه آب بگذارید جوش بیاید. برنج را در قابلمه ریخته و وقتی مغز دانه برنج از شکنندگی بیرون آمد اما هنوز مغز پخت نشده بود، برنج را آبکشی نمایید.
 2. هسته آلبالوها را بیرون آورده و شکر را روی البالو بپاشید. سپس ظرف آلبالو را روی حرارت قرار دهید تا به مدت 10 دقیقه آلبالو و شکر روی حرارت متوسط قرار گیرد و شکر در آب آلبالو حل شده و با هم بجوشند. سپس از روی حرارت بردارید تا رنگ آلبالوها تیره نشود. آلبالوهای پخته را از صافی رد کنید و کنار بگذارید. اگر شربت آن زیاد تر از نصف لیوان بود، شربت آن را مجددا روی حرارت بگذارید تا بجوشد و حجم آن به نصف لیوان برسد.
 3. ته قابلمه مقداری روغن بریزید و با سیب زمینی حلقه شده و یا نان لواش یا تافتون کف قابلمه را بپوشانید. با کفگیر مقداری برنج آب کشی شده را در قابلمه بریزید و روی آن مقداری آلبالو بریزید. به همین ترتیب قابلمه را با لایه های برنج و آلبالو پر کنید.
 4. آب آلبالو را با کره روی حرارت قرار دهید تا کره در آب آلبالو حل شود. زعفران ساییده شده را به آب آلبالو اضافه کنید. ترکیب آب و روغنی را که به این صورت به دست آورده اید، روی تمام سطح برنج بریزید. آب آلبالو و زعفران به داخل برنج نفوذ کرده و رنگ زیبای نارنجی و آلبالویی را به وجود می آورد.
  با کفگیر سوراخ های عمیقی روی سطح برنج ایجاد کنید تا بخار آب بتواند از کف قابلمه به سطح برنج برسد. قابلمه را روی حرارت متوسط مایل به زیاد قرار دهید. وقتی بخار برنج به سطح قابلمه رسیده و نمایان شد، حرارت را کم کرده و بین قابلمه و در آن، دم کنک قرار دهید تا برنج دم بکشد. حرارت را روی ملایم قرار دهید و اجازه دهید تا برنج به مدت 80 دقیقه به آرامی پخته و دم بکشد و سپس آن را به همراه مرغ پخته و یا کوفته ریزه های ترکیب شده با دارچین، و با خلال پسته و بادام که در کمی کره و زعفران تفت داده شده اند، برنج را تزیین کرده و در ظرف سرو کنید. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.