یوتاب گلچینی از بهترین ها

باقلا پلو با گوشت

باقلا پلو یکی از غذاهای محبوب همه ایرانیان است که معمولا با گوشت و یا مرغ سرو می شود. بهترین گوشت برای تهیه باقلا پلو، گوشت ماهیچه یا یا گوشت گردن است.

باقلا پلو با گوشت

زمان آماده سازی : 20 دقیقه
زمان پخت : 1 1/2 ساعت
مناسب برای : 4 نفر

  مواد لازم:
 • گوشت
  نیم کیلو
 • برنج
  4 پیمانه پلوپز تقریبا 400 گرم
 • شوید خشک
  6 قاشق پر
 • پیاز
  1 عدد
 • زعفران دم کرده
  1/2 استکان
 • باقلا تازه
  350 گرم
 • دارچین
  2 قاشق غذاخوری
 • نمک
  1 قاشق غذاخوری سرپر
 • زردچوبه
  1 قاشق چایخوری
 • روغن مایع
  2 قاشق غذاخوری
 • کره
  100 گرم
  طرز تهیه:
 1. پیاز را ریز نگینی کرده و همراه با 2 قاشق روغن کمی تفت دهید. گوشت را به فطعات دلخواه بریده و به پیاز اضافه کنید و کمی تفت دهید. زردچوبه و یک قاشق چایخوری دارچین و یک قاشق غذاخوری زعفران دم کرده به گوشت اضافه کرده و مقداری آب به گوشت بیافزایید تا گوشت بپزد.
  بسته به نوع گوشت زمان پختن آن فرق می کند. حداقل 2 ساعت برای پخت گوشت تازه لازم است و گوشت یخی زمان بیشتری برای طبخ احتیاج دارد. در اواخر طبخ گوشت، یک قاشق چایخوری نمک به گوشت اضافه کنید تا گوشت طعم دار شده و آب آن بسیار کم و غلیظ شود.
 2. بعضی از باقلا ها خیلی زود می پزند و بعضی دیرتر. باقلا اگر تازه باشد زمان کمتری برای پخت لازم دارد. برای اینکه مطمئن شوید که مغز باقلا کاملا پخته است، بهتر است باقلا را کمی با آب شسته و با مقداری آب که روی سطح باقلا را بگیرد، آن را جداگانه بپزید. دقت کنید که باقلا باید فرم خود را حفظ کرده و له نشود. حدود نیم ساعت برای پخت باقلا در نظر بگیرید.
  هنگام پخت باقلا در قابلمه را باز بگذارید. مرتب به باقلا سر بزنید چون هنگام پخت کف کرده و ممکن است خیلی زود سر برود. کف روی باقلا را بگیرید. یک عدد از آن را امتحان کنید اگر فرم آن سالم و مغز آن پخته بود، باقلا حاضر است.
 3. برنج را پاک کرده و آن را 3 بار بشویید. سپس در ظرفی برنج را به همراه یک قاشق نمک به مدت 2 ساعت خیس کنید. مقدار آب باید به انداره ای باشد که آب یک بند انگشت روی برنج را بگیرد.
 4. در یک قابلمه مناسب تا نیمه آب بریزید و بگذارید تا جوش بیاید. سپس برنج خیس خورده را به همراه آب نمک خود، به آب اضافه کنید. اجازه دهید تا برنج کمی قد کشیده و آب مجددا به جوش بیاید. یک دانه برنج را زیر دندان خود امتحان کنید.
  برنج زمانی حاضر است که سفت نباشد و زیر دندان خورد نشود در عین حال نباید بگذارید تا کاملا نرم شود. همین که از حالت خورد شدن برنج گذشته بود و کمی قد کشیده بود، باقلای پخته شده را به آب برنج اضافه کنید.
  با کفگیر یکی دو بار برنج را هم بزنید تا برنج و باقلا مخلوط شوند. سپس زیر گاز را خاموش کرده و برنج را در سبد آبکش درون سینک خالی کنید. برنج را بچشید اگر نمک آن زیاد بود، یک بار کمی آب سرد روی برنج بریزید تا نمک اضافه شسته شود.
 5. کمی روغن مایع در قابلمه ریخته و روی آن سیب زمینی حلقه شده یا نان لواش یا تافتون برای ته دیگ برنج قرار دهید. با کفگیر مقداری برنج و باقلا در قابلمه بریزید و روی آن شوید خشک بپاشید. سپس مقدار خیلی کمی دارچین روی برنج و شوید بپاشید. در صورت تمایل حتی می توانید با قاشق چایخوری کمی زعفران دم کرده روی برنج بریزید. دوباره به همین صورت تا لایه آخر، برنج و شوید و لابه لای آن، دارچین و زعفران بپاشید.
 6. وقتی برنج تمام شد، نصف استکان آب را در ظرفی ریخته و کره را اضافه کنید تا کره در آب حل شود. با کفگیر سوراخ دار، آب روغن را روی باقلاپلو ریخته و باقی زعفران دم کرده را روی برنج بریزید. چند سوراخ عمیق با دم کفگیر در برنج ایجاد کنید تا بخار آب بتواند به راحتی به سطح برنج بیاید. حرارت گاز را روی متوسط رو به بالا قرار دهید. در قابلمه را ببندید. وقتی بخار آب بالا آمد، زیر گاز را کم کرده و دم کنک را زیر در قابلمه قرار دهید.
  حدود 1 ساعت طول می کشد تا برنج کاملا دم کشیده و ته دیگ آن حاضر شود. سپس برنج را در دیس مناسب سرو کرده و گوشت پخته شده را روی آن قرار دهید. سس غلیظ گوشت را در کاسه کوچکی کنار دیس برنج قرار دهید تا در صورت تمایل، از آن روی برنج ریخته شود. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.