یوتاب گلچینی از بهترین ها

خمیر آسان شیرینی پفی فرانسوی

خمیر آسان شیرینی پفی فرانسوی French Puff Pastry در واقع خمیری مشابه خمیر هزارلای مناسب برای شیرینی پزی است ولی خیلی طرز تهیه راحت تری نسبت به خمیر هزارلا دارد با وجودیکه از نظر کیفیت اصلا کمتر از آن نیست.

خمیر آسان شیرینی پفی فرانسوی

زمان آماده سازی : 100 دقیقه
زمان پخت : ندارد
مناسب برای : 450 گرم خمیر

  مواد لازم:
 • کره خنک و بی نمک
  255 گرم
 • آرد
  190 گرم
 • نمک
  1و 1/2 گرم
 • آب یخ
  3 قاشق غذاخوری
 • سرکه سیب
  3/4 قاشق چایخوری
 • وانیل (درصورت تمایل)
  1 قاشق چایخوری
  طرز تهیه:
 1. اگر خمیر را در دستگاه تهیه خمیر همزن آماده می کنید، آرد و نمک را درون کاسه همزن ریخته و خوب با هم مخلوط کنید. در غیر این صورت درون یک کاسه معمولی آرد و نمک را با هم مخلوط کنید. برتری دستگاه تهیه خمیر نسبت به آماده کردن خمیر با دست این است که در حالت اول، حرارت دست شما به مواد منتقل نمی شود. پس اگر دستگاه خمیر ساز ندارید، سعی کنید در مراحل بعدی با نوک انگشتان خود سریع کار کنید که گرمای دست شما هنگام ورز دادن با کره به خمیر نرسد.
 2. کره خنک را به مکعب های خیلی کوچکی ببرید و به داخل کاسه محتوی آرد و نمک منتقل کنید. کمی کره و آرد را با دست مخلوط کنید به اندازه ای که کره با آرد پوشیده شود ولی مکعب های کره هنوز فرم خود را حفظ کرده باشد. سپس مخلوط آرد و کره را به مدت 20 دقیقه درون یخچال قرار دهید.
 3. کاسه محتوی کره و خمیر را از یخچال بیرون آورده و به دستگاه خمیر ساز وصل کنید و فقط 1 تا 1/5 دقیقه و نه بیشتر، با سرعت کم آرد و کره را هم بزنید تا بافت کره بشکند. به همین صورت اگر با دست کار می کنید به مدت 1/5 تا 2 دقیقه و نه بیشتر با چنگال آرد و کره را با هم مخلوط کنید تا بافت کره بشکند.
 4. آب یخ و سرکه را با هم مخلوط کرده و بعد از اینکه حداکثر 1/5 دقیقه بافت کره را شکاندید، محلول آب و سرکه را به مواد اضافه کنید و با همان سرعت کم خمیر ساز، 15 ثانیه دیگر مواد را با هم مخلوط کنید. اگر با دست کار می کنید، با چنگال و حدود 30 ثانیه آب و سرکه و آرد و کره را با هم مخلوط کنید.
 5. آموزش خمیر آسان شیرینی پفی فرانسوی یک
 6. روی میز کار را مقدار کمی آرد بپاشید و ترکیب خمیری را به روی آن انتقال دهید. دست خود را هم با مقدار خیلی کمی آرد آغشته کنید. خمیر را جمع کرده و با وردنه چند ضربه به خمیر بزنید تا فرم بگیرد. با دست به خمیر ضربه نزنید تا حرارت دستتان به خمیر وارد نشود و فقط با وردنه به خمیر بکوبید. وقتی خمیر حالت منسجم و یکدست پیدا کرد، با کمک وردنه خمیر را به صورت یک ورق 4 گوش باز کنید.
 7. آموزش خمیر آسان شیرینی پفی فرانسوی دو
 8. با قلمو آرد اضافه روی خمیر را از روی آن کنار بزنید. 2 طرف بیرونی خمیر را به اندازه مساوی به طرف داخل خمیر برگردانید. سپس با وردنه روی خمیر را کمی صاف کنید که لبه هایی که به داخل برگردانیده اید به لایه زیری بچسبد. یک بار دیگر با قلمو آرد های اضافه روی خمیر را پاک کنید و خمیر را از وسط تا کرده و درون یک کیسه فریزر قرار دهید تا 25 دقیقه در فریزر بماند.
  به این نکته توجه داشته باشید که بعد از بار اول مراحل تا کردن خمیر، لبه های خمیر هنوز خیلی منسجم و یکدست و نرم نیست ولی نگران نباشید. بعد از عملیات نگهداری در فریزر و در اتمام بار سوم انجام این عملیات، خمیر به صورت کامل منسجم خواهد شد و زیر وردنه فرم لازم را به خود خواهد گرفت.
 9. بعد از 25 دقیقه خمیر را از فریزر بیرون آورده، روی میز کار را کمی آرد بپاشید و مانند بار اول خمیر را به صورت 4 گوش باز کرده لبه های آن را به سمت داخل بر گردانید، با قلمو آرد اضافه را پاک کنید و دوباره از وسط خمیر را تا کرده و در فریزر به مدت 25 دقیقه قرار دهید. و بعد از آن برای بار سوم این عملیات را تکرار کنید و خمیر را 25 دقیقه در فریزر قرار دهید.
 10. خمیر را از فریزر بیرون آورده و قبل از اینکه از خمیر استفاده کنید، بین حداقل یک ساعت و حداکثر 48 ساعت آن را در یخچال نگهداری کنید. سپس خمیر را مانند دستور شیرینی های فرانسوی Puff Pastry برش زده و از آن استفاده کنید.
 11. چنانچه بخواهید بعدا از خمیر استفاده کنید، باید بدانید که این خمیر فقط به مدت 6 هفته درون کیسه فریزر و در فریزر قابل نگهداری است.

نویسنده :0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.