یوتاب گلچینی از بهترین ها

خمیر فوری

این خمیر برای تهیه پیتزا، نان و پیراشکی بسیار مناسب بوده و بلافاصله بعد از تهیه خمیر، بدون اینکه احتیاج داشته باشید تا مدتی را صبر کنید تا خمیر استراحت کند، می توانید از خمیر استفاده کنید.

خمیر فوری

زمان آماده سازی : 15 دقیقه
زمان پخت : 20 دقیقه
مناسب برای : 4 نفر

  مواد لازم:
 • شیر
  250 میلی لیتر
 • روغن مایع
  125 گرم
 • تخم مرغ
  1 عدد
 • بیکینگ پودر
  1 قاشق مرباخوری
 • نمک
  1 قاشق چایخوری
 • آرد
  به میزان لازم
  طرز تهیه:
 1. بیکینگ پودر و روغن مایع را به شیر اضافه کرده و هم بزنید. زرده تخم مرغ را از سفیده آن جدا کنید. سفیده تخم مرغ را کمی بزنید تا بافت آن باز شود. نمک و سفیده تخم مرغ را با مایه شیر مخلوط کنید و هم بزنید.
 2. به مایه به دست آمده کم کم و تا جایی آرد اضافه کنید که خمیر نرم و لطیفی به دست آید. این خمیر احتیاجی به استراحت ندارد و برای هر غذایی که احتیاج به خمیر داشته باشد مانند پیراشکی یا پیتزا می توانید از این خمیر استفاده کنید.
 3. از زرده تخم مرغ برای رومال خمیر استفاده کنید. در صورتی که بخواهید از این خمیر برای تهیه کلوچه شیرین استفاده کنید، باید به مواد مورد نیاز، 120 گرم شکر اضافه کرده و یک خمیر شیرین بسازید.
 4. هنگام پخت خمیر، باید فر را با دمای 200 درجه سانتیگراد، یک ربع ساعت قبل از پخت نان گرم کنید و یک کاسه آب کف فر قرار دهید تا محیط فر مرطوب بماند. زمان لازم برای پخت پیراشکی در فر با این خمیر حدود 20 دقیقه یا تا وقتی است که کف پیراشکی ها تغییر رنگ بدهد. نان و پیراشکی با این خمیر را روی پنجره وسط فر قرار دهید. نوش جان

نویسنده :

2 دیدگاه

md : آیا میتوان از این خمیر برای دونات هم استفاده کرد؟؟؟

پاسخ
لینک۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۹:۴۰
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : بله. ولی برای دونات خمیر همه کاره بهتر و نرم تر می شود.

پاسخ
لینک۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۹:۰۰

کیومرث نمیرانیان : ترکیبات این خمیر مایه فوری را ننوشتید. مطلب زیر را بخوانید شاید روی شما اثر گذار باشد.
یکروز سراغ نان بربری نزدیک خان امان رفتم، من از مسئول آنجا خواستم آن مایعی را که قبل از پخت روی نان بربری می مالند را نزند، و مانند بقیه بپزد، او هم قبول کرد. هر بار 3 تا از این نان را می خریدم و با خیال راحت از اینکه جوش شیرین را حذف کرده ام؛ و نانی سبوس دار و بدون جوش شیرین یافته ام، تقریباً روزی یک عدد از این نان ها را می خوردم، خوب نان را خیلی دوست دارم. بعد از چند هفته یکروز در مترو دچار سرگیجه شدم، و داشتم بیهوش می شدم. با چند نفس عمیق و بالا بردن دست هایم توانستم از بیهوش شدن و افتادن کف واگن مترو ممانت کنم. این حالت را من در سربازی (یعنی حدود 36 سال پیش) داشتم، وحالا می فهمم که علت از کم خونی بوده است. بعد مدتی علت را فهمیدم. علت استفاده از جوش شیرین در وَر آوردن خمیر نان بربری بود.
همین نان بربری محلۀ ما از این خمیرمایه های فوری برای خمیر نانش استفاده می کند. بعد از این واقعه یکروز سراغش رفتم و گفتم سؤالی دارم، گفت بپرس. گفتم همیشه ما چند ساعت طول می کشید تا خمیر برای پخت نان آماده شود، شما چطور در کمتر از نیم ساعت خمیر را آماده می کنید؟ گفت این مال قدیما بود، دیگه خمیر مایۀ فوری آمده، و مشکل را حل کرده است. گفتم ترکیبات آن چیست؟ مقداری از مایۀ خمیر فوری را به من نشان داد، اما ترکیباتِ آن مشخص نبود.
اکنون با این تست یکماهه، من مطمئن شدم در ترکیباتِ خمیرمایۀ فوری از جوش شیرین استفاده شده، و ظاهر آن را به شکل خمیر مایه در آورده اند، می گوئید نه آزمایش کنید. با این کشفِ بسیار مهم متوجه شدم همۀ نانوائی ها(بدون استثناء) دارند جوش شیرین را به خورد مردم می دهند.
بد نیست بدانید جوش شیرین مانع جذب آهن و کلسیم در بدن می شود. عدم جذب آهن باعث کم خونی می شود، و عدم جذب کلسیم باعث پوکی استخوان می شود. هر دو بیماری هائی بدون درد هستند، و امکان ندارد تا به مرحلۀ بیش از 40% برسند، قابل تشخیص باشند. بعد از آن هم چون بیماری دردی ندارد، کسی متوجه وجود آن نخواهد شد، تا وقتی که شکستن بی دلیل یک استخوان بدنش او را هشیار کند، یا بیهوش شدن بی دلیل در حین کار روزانه را تجربه کند. حتی اگر متوجه یکی از این دو بیماری شوند، تا مصرف جوش شیرین حذف نشود؛ نخواهند توانست این دو بیماری را مداوا و ریشه کن کنند.
نان را همه هر روز مصرف می کنند. همه دارند به این دو بیماری مهلک مبتلا می شوند، و خودشان بی خبرند؛ نانواها بی خبرند؛ آشپزها بی خبرند؛ فروشندگان خمیرمایۀ فوری بی خبرند؛ ... وقتی قشر تحصیل کرده چیزی در این مورد نمی داند، شما چه توقعی از یک شاطر یا فروشنده دارید؟
من توقع ندارم با یک نگاه به این مطالب، که کمی هم مفصل شد، چیزی را متوجه شوید. شاید اگر چند بار این مطلب را بخوانید، متوجه منظور من بشوید.

موفق باشید
سه شنبه 13/09/1397

پاسخ
لینک۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۱:۵۳
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : تشکر از توضیحات ارزشمند شما.

پاسخ
لینک۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱:۲۶