یوتاب گلچینی از بهترین ها

خمیر یوفکا

خمیر یوفکا یا فیلو، خمیر نازکی است که از آن برای تهیه انواع سمبوسه، بورک، باقلوا و شیرینی جات می توان استفاده کرد.

خمیر یوفکا

زمان آماده سازی : 15 دقیقه

  مواد لازم:
 • زرده تخم مرغ
  2 عدد
 • ماست
  2 قاشق غذاخوری
 • نمک
  1/3 قاشق چایخوری
 • وانیل
  نوک قاشق چایخوری
 • روغن مایع
  3 قاشق غذاخوری
 • آرد ذرت
  حدود یک لیوان یا کمتر (130 گرم)
  طرز تهیه:
 1. در یک کاسه آرد، وانیل و نمک را با هم مخلوط کنید. آرد ذرت برای همه خمیر هایی که میخواهید نازک شوند، استفاده می شود. مقدار آرد باید به اندازه ای باشد که خمیر به دست نچسبد. پس بهتر است با نصف لیوان آرد شروع کنید و تدریجا آرد را اضافه کنید.
  لازم به تذکر است که همه موادی که استفاده می کنید باید با حرارت اتاق گرم شده باشند و آن ها را مستقیم از یحچال بیرون نیاورده باشید.
 2. زرده تخم مرغ، روغن و ماست را به مواد اضافه و همه را با هم مخلوط کنید تا خمیری سفت و منسجم به دست آید. اگر می خواهید با خمیر خود سمبوسه یا بورک یا در کل غذا تهیه کنید، به مایع تخم مرغ خود مقداری پاپریکا و پودر فلفل قرمز اضافه کنید. در این صورت خمیر خوشمزه تر و خوش رنگ تر می شود.
  اگر ماست در خانه ندارید، می توانید از 3 قاشق شیر استفاده کنید. اما ماست خمیر را ترد تر می کند.
 3. خمیر آماده را درون کیسه فریزر گذاشته و اجازه دهید تا نیم ساعت در دمای اتاق در آشپزخانه قرار بگیرد.
 4. مجدد مقدار خیلی کمی آرد روی خمیر بپاشید و چند ثانیه مجددا خمیر را ورز دهید.
 5. روی سطح کار مقداری آرد پاشیده، خمیر را روی سطح کار قرار داده و با وردنه باریک خمیر را خیلی نازک پهن و باز کنید. خمیر یوفکای شما برای تهیه غذا آماده است.
  شما می توانید خمیر یوفکا را از قبل آماده کنید و آن را در فریز نگهداری کنید. برای استفاده از خمیر یوفکای منجمد شده بهترین راه این است که حداقل 12 ساعت قبل از استفاده ، خمیر را از فریزر خارج کرده و درون یخچال نگهداری کنیم تا خمیر به آرامی از حالت انجماد خارج شود، این کار باعث می شود تا سطح خمیرهای داخل بسته کمتر خیس شده و خمیر راحت تر بصورت لایه لایه شود و یا اینکه یک تا دو ساعت قبل از مصرف بسته را از فریزر خارج کرده و در دمای محیط قرار داده و در روی بسته با تیغ یک شکاف 3 تا 4 سانتی ایجاد کنید تا هوا به مقدار بسیار جزیی وارد بسته شود. در نظر داشته باشید که درب بسته را باز نکنید) و اجازه دهید تا یخ آن باز شود و سپس استفاده کنید.
 6. برای تهیه غذا با خمیر یوفکا، می توانید بعد از بستن خمیر، روی آن را کمی زرده تخم مرغ و زعفران و یا حتی کنجد بپاشید.

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.