یوتاب گلچینی از بهترین ها

دمی باقالی (دم پختک)

دمی باقالی یا دم پختک یکی از غذاهای اصیل ایرانی و یکی از خوشمزه ترین کته ها در نوع خودش محسوب می شود. کمتر کسی است که طعم دم پختک و ترشی کنار آن را در یک هوای سرد، بتواند فراموش کند!

دمی باقالی (دم پختک)

زمان آماده سازی : 30 دقیقه
زمان پخت : 90 دقیقه
مناسب برای : 6نفر

  مواد لازم:
 • باقالی زرد
  200 گرم
 • پیاز
  3 عدد
 • برنج
  400 گرم
 • کره
  140 گرم
 • زردچوبه
  1 قاشق غذاخوری
 • نمک
  1 قاشق غذاخوری
  طرز تهیه:
 1. ابتدا باقالی زرد را شسته و با 2 لیوان آب در یک قابلمه بپزید. در قابلمه را هنگام پخت باز بگذارید چون باقالی زرد هنگام پختن کف کرده و ممکن است سر برود. کف روی باقالی را بگیرید.
  دقت داشته باشید که باقالی زرد خیلی سریع می پزد شاید حدود 20 دقیقه برای پخت آن کافی باشد. باقالی ها نباید له شوند بلکه همین که طعم خامی رفت و فرم آن هنوز سالم بود، باقالی را از روی حرارت بردارید و اگر آب اضافه درون قابلمه بود، آن آب را دور بریزید.
 2. برنج را 3 یا 4 مرتبه با آب بشویید تا هنگامی که روی آن آب می ریزید، آب شفاف شود. هر پیمانه پلو پز حدودا 80 گرم است. 5 پیمانه پلو پز برنج برای 6 نفر کافی است چون باقالی زرد هم به برنج اضافه می شود. اگر از برنج کهنه ایرانی برای تهیه دم پختک استفاده می کنید، برای 5 پیمانه پلوپز برنج، به اندازه 7 پیمانه آب در نظر بگیرید. اگر برنج شما تازه است، 6 پیمانه آب کافی است.
 3. در قابلمه ای که قرار است برنج را در آن تهیه کنید، کره ریخته و پیاز ها را ریز نگینی کرده و در کره تفت دهید تا پیازها طلایی شوند. سپس یک قاشق غذاخوری زردچوبه به پیازها اضافه کنید تا پیازها کاملا خوشرنگ شوند. سپس برنج شسته شده را به همراه 6 یا 7 پیمانه آب منوط به نوع برنج خود، به پیاز داغ ها اضافه کنید. نمک و باقالی پخته شده را به برنج اضافه کنید.
 4. حرارت را زیاد کنید تا آب برنج جوش بیاید. در قابلمه را در طی مدت پخت برنج باز بگذارید. وقتی آب جوش آمد، برنج را هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شوند. مجددا وقتی آب برنج کم شد، یکبار دیگر برنج را هم زده و همه مواد بالا و پایین قابلمه را خوب مخلوط کنید. زمانی که آب برنج تمام شد، شعله را روی ملایم برده و یک دمکنک روی در قابلمه بگذارید. در قابلمه را بسته و اجازه دهید تا حدود یک ساعت تا یک ساعت و ربع برنج دم بکشد.
  دمی باقالی را کنار سبزی خوردن و ترشی سرو کنید. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.