یوتاب گلچینی از بهترین ها

دمی گوجه فرنگی

دمی گوجه فرنگی یکی از غذاهای ساده ولی بسیار خوشمزه و معطر ایرانی است. بعضی ها به این غذا استانبولی پلو می گویند ولی با توجه به اینکه هیچ پیازی در دمی گوجه فرنگی وجود ندارد، من از ذکر استانبولی پلو خودداری کردم.

دمی گوجه فرنگی

زمان آماده سازی : 20 دقیقه
زمان پخت : 1 ساعت
مناسب برای : 4نفر

  مواد لازم:
 • برنج
  350 گرم
 • گوجه فرنگی
  نیم کیلو
 • سیب زمینی متوسط
  4 عدد
 • کره
  100 گرم
 • نمک
  1 قاشق غذاخوری
  طرز تهیه:
 1. برنج را شسته و سیب زمینی ها را پوست بکنید و سپس نگینی کرده و به برنج اضافه کنید.
 2. گوجه فرنگی ها را در مخلوط کن ریخته و 100 میلی لیتر آب به آن اضافه کنید و آن را به صورت پوره در آورید. برای 350 گرم برنج یا حدود 4 پیمانه پلوپز برنج، 6 پیمانه پلوپز یا 600 میلی لیتر آب گوجه فرنگی لازم است. بنابر این پوره گوجه فرنگی را با پیمانه پلوپز اندازه بزنید و 6 یا 6 و نیم پیمانه از آن را به برنج اضافه کنید. توجه داشته باشید که تمام حجم پوره گوجه فرنگی آب نیست! بنابر این نگران خمیر شدن برنج نباشید.
 3. نمک و کره را به برنج اضافه کرده و هم بزنید. قابلمه برنج را با در باز، روی شعله متوسط رو به زیاد، روی گاز قرار داده و وقتی کره آب شد، برنج را یکبار هم بزنید. مجددا هر 5 دقیقه بک بار، برنج را کمی هم بزنید تا همه مواد مخلوط شوند.
 4. وقتی آب برنج تمام شد، شعله را روی خیلی کم قرار داده، با قاشق چند سوراخ ریز روی سطح برنج بوجود آورید تا بخار آب به سطح برنج نفوذ کند. زیر در قابلمه را دم کنک قرار داده و اجازه دهید تا برنج حدود 1 ساعت روی حرارت ملایم دم بکشد. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.