یوتاب گلچینی از بهترین ها

سس براق فرانسوی (سس آینه ای)

این سس براق، برای تزیین انواع کیک ها می تواند به کار رود. سس براق فرانسوی به سس آینه ای نیز مشهور است.

سس براق فرانسوی (سس آینه ای)

زمان آماده سازی : 20 دقیقه به اضافه 24 ساعت استراحت در یخچال
زمان پخت : 25 دقیقه

  مواد لازم:
 • پودر ژلاتین
  100 گرم
 • آب
  650 میلی لیتر
 • شکر
  300 گرم
 • گلوکز
  300 گرم
 • شکلات سفید (مانند آیدین طلایی)
  300 گرم
 • خامه صبحانه
  220 گرم
 • رنگ خوراکی
  چند قطره
  طرز تهیه:
 1. ابتدا در ظرفی 100 گرم پودر ژلاتین را به همراه 500 میلی لیتر از آب ریخته و روی حرارت غیر مستقیم (روش بن ماری) مانند روی بخار آب به مدت 20 دقیقه حرارت دهید تا ژلاتین کاملا در آب حل شود. وقتی محلول ژلاتین خنک شد، اجازه دهید تا این محلول یک روز کامل در یخچال مانده و محلول ژلاتین سفت شود.
 2. 150 میلی لیتر از آب را به همراه شکر و گلوکز در ظرفی ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید و هم بزنید تا شکر و گلوکز در آب حل شود. دقت داشته باشید که این محلول نباید بجوشد؛ بلکه به محض اینکه از اطراف و بدنه ظرف شروع به ایجاد جوش های ریز شد، محلول را از روی حرارت بردارید.
 3. شکلات ها را ریز خورد کرده و در محلول آب و شکر بریزید. سپس خامه را کمی با قاشق بزنید تا شل شود و به محلول آب و شکلات اضافه کنید. چند قطره رنگ خوراکی دلخواه را به مواد اضافه کرده و به مدت 3 دقیقه با مخلوط کن یا گوشت کوب برقی هم بزنید تا مایع کاملا یکنواخت و یکسان شود.
 4. 100 گرم از ژلاتینی که شب قبل تهیه کرده اید را خورد کرده و به مواد اضافه کنید. اجازه دهید تا ژلاتین با حرارت مواد حل شود. گاهی به آرامی هم بزنید ولی دقت کنید که مواد کف نکند. چنانچه کف ایجاد شد، با قاشق به آرامی کف روی مواد را جمع کرده و دور بریزید. در نهایت مواد را از صافی رد کنید تا مطمئن باشید کاملا صاف و شفاف شده است.
  قبل از مصرف این سس، ابتدا سطح کیک را با خامه بپوشانید و به مدت 2 ساعت آن را در فریز قرار دهید تا کیک خیلی خنک شود. سپس سس براق را روی کیک بریزید و سطح آن را صاف کنید.
  اگر تمایل داشته باشید که بعدا از این سس استفاده کنید، می توانید سس را در یخچال نکهداری کنید. ولی قبل از استفاده اجازه دهید که سس به روش بنماری(حرارت غیر مستقیم) حل شده و بعد از خنک شدن، روی دسر یا کیک خامه کشی شده که از فریزر در آورده اید بریزید. نوش جان

نویسنده :

1 دیدگاه

الی : آیا میشه جای رنگ و پودر ژلاتین از پودر ژله رنگی استفاده کرد ؟

پاسخ
لینک۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۱:۳۴
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : نه به این دلیل که پودر ژله رنگی از غلظت و انسجام بیشتری نسبت به ژلاتین حل شده در آب برخوردار است و شما در صورت استفاده از آن هم مزه سس روی کیکتان عوض خواهد شد هم حالت نسبتا روان و با چسبندگی کم خود را نخواهد داشت.

پاسخ
لینک۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۱:۰۳