یوتاب گلچینی از بهترین ها

سس سفید یا سس بشامل

سس بشامل (Bechamel Sauce) در اصل نوعی سس فرانسوی است که برای تهیه غذاهایی مانند پاستا، پیتزا یا لازانیا از آن استفاده می شود. علاوه بر مواد اولیه تشکیل آن که شیر، آرد و کره است؛ از ادویه هایی مانند جوز هندی، فلفل قرمز و یا حتی مقداری پودر سیر به همراه نمک برای مزه دار کردن این سس استفاده می شود. همچنین شما می توانید سس بشامل پنیری را نیز به راحتی تهیه کنید.

سس سفید یا سس بشامل Bechamel Sauce

زمان آماده سازی : 5 دقیقه
زمان پخت : 10 دقیقه
مناسب برای : 250 میلی لیتر یا یک پیمانه سس

  مواد لازم:
 • کره
  2 قاشق غذاخوری یا 28 گرم
 • آرد
  2 قاشق غذاخوری یا 16 گرم
 • شیر گرم
  300 میلی لیتر
 • نمک
  3/4 قاشق چایخوری
 • پودر جوز هندی
  1/4 قاشق چایخوری
 • فلفل قرمز
  1/4 قاشق چایخوری
  طرز تهیه:
 1. شیر را در یک قابلمه کوچک ریخته و روی حرارت قرار دهید تا خیلی خوب داغ شود ولی نجوشد.
 2. در یک قابلمه کوچک دیگر که کف آن نازک نباشد، کره را ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا کره ذوب شود. آرد را به کره ذوب شده اضافه کنید و حدود 5 دقیقه مرتب هم بزنید تا آرد پخته شده و کمی حباب بزند و رنگ آرد طلایی روشن شود. دقت کنید که نباید آرد به رنگ قهوه ای درآید!
 3. شیر داغ را کم کم و در حالی که آرد را مرتب هم می زنید به آرد اضافه کنید. مجددا و به آرامی ترکیب شیر و آرد را هم بزنید تا سس بجوشد و غلیظ شود.
 4. نمک، فلفل و جوز هندی و در صورت تمایل کمی پودر سیر به سس اضافه کنید و 3 دقیقه دیگر هم بزنید. سپس سس را از روی حرارت بردارید.
 5. برای تهیه سس پنیری سفید، 50 گرم پنیر چدار رنده شده را 2 دقیقه آخر پخت سس همراه با ادویه ها به سس سفید اضافه کنید و هم بزنید. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.