یوتاب گلچینی از بهترین ها

شربت بهارنارنج و تخم شربتی

یکی از سالمترین، مقوی ترین و خوشمزه ترین نوشیدنی های خنک برای فصل تابستان، شربت بهارنارنج و تخم شربتی است. بهارنارنج آرامش‌بخش و ضد هیجانات دستگاه عصبی بوده و برای تقويت قلب و اعصاب، از بین بردن تشنج و تپش نامنظم قلب، کاهش سردردهای میگرنی، رفع افسردگي، درمان بي خوابي و اختلالات عصبي، رفع سكسكه، رفع سنگ كلیه و مثانه، و هضم آسانتر غذا به کار برده می شود. تخم شربتی نیز سرشار از کلسیم است و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. اگر بهارنارنج را با بید مشک ترکیب کنیم مخلوط خوبی برای رفع استرس می‌شود.

شربت بهارنارنج، بید مشک و تخم شربتی

زمان آماده سازی : 15 دقیقه
زمان پخت : ندارد
مناسب برای : 6 نفر

  مواد لازم:
 • عرق بهارنارنج
  100 میلی لیتر
 • عرق بیدمشک
  100 میلی لیتر
 • تخم شربتی
  1 قاشق غذاخوری
 • عسل یا شربت سکنجبین
  5 قاشق غذاخوری
 • زعفران ساییده
  نوک قاشق چایخوری
 • آب
  1 و 1/2 لیتر
 • گلاب (در صورت تمایل)
  2 قاشق غذاخوری
  طرز تهیه:
 1. برای شستن تخم شربتی و جدا سازی آن از خاک و یا شن ریزه های احتمالی، ابتدا در یک ظرف کوچک، تخم شربتی را ریخته و با چند قاشق آب مخلوط کنید. خوب هم بزنید تا تخم شربتی کاملا نرم شده و گلوله نشود. سپس یک لیوان دیگر آب اضافه کرده و هم بزنید. سپس به آرامی تخم شربتی را به درون ظرف دیگری انتقال دهید. مشاهده خواهید کرد که دانه های ریز و زبر ته ظرف باقی می مانند. چند بار اینکار را تکرار کنید تا تخم شربتی کاملا تمیز شود.
 2. تخم شربتی شسته شده را در یک پارچ بریزید. عرق بهار نارنج، عرق بیدمشک، گلاب و زعفران را به همراه یک و نیم لیتر آب به تخم شربتی اضافه کنید.
 3. اگر از عسل برای شیرین کردن این عرق استفاده می کنید، عسل را در یک لیوان جدا ابتدا با آب ولرم حل کنید و سپس به شربت اضافه کنید. عسل سرشار از آهن بوده و آرام بخش نیز هست مضافا به اینکه شیرینی آن برای دندانها خطری ایجاد نمی کند. در صورتی که تمایل دارید از شربت سکنجبین استفاده کنید، حدود 100 میلی لیتر شربت سکنجبین را به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید.
 4. شیرینی شربت را می توانید منوط به ذائقه خود کمتر یا بیشتر کنید. شربت را قبل از مصرف در یخچال نگهداری کنید تا کاملا خنک شود. کسانی که کم خوابی دارند باید این شربت را 2 ساعت قبل از خواب بنوشند تا خواب آرامی را تجربه کنند. نوش جان

نویسنده :

3 دیدگاه

فاصل : سلام.من درست کردم البته بدون تخم شربتی توشم ی شاخه نعنا انداختم فوق العاده شد
منووووووننن.تو ماه رمضون حسابی میچسبه

پاسخ
لینک۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۱:۱۰
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : نوش جان

پاسخ
لینک۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۰:۳۷

فاصل : عالی بود

پاسخ
لینک۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۹:۴۵
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : نوش جان

پاسخ
لینک۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۳:۲۶

زهرا : باسلام
میشه خواهش کنم مقدار عرقهاروهم با پیمانهء قاشق غذاخوری بگید...۱۰۰ میلی لیترحدودا چندقاشق میشه؟؟؟
با تشکر

پاسخ
لینک۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۳:۴۱
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : سلام. 100 میلی لیتر تقریبا 6.5 تا 7 قاشق غذاخوری است. اگر قاشقتان گود نیست و یا کوچکتر از حد معمول است 10 قاشق بریزید. تشکر از همراهیتون.

پاسخ
لینک۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۱:۴۸