یوتاب گلچینی از بهترین ها

شربت سکنجبین

شربت سکنجبین یا سرکه انگبین یکی از شربت های اصیل ایرانی است که با شکر یا عسل و سرکه تهیه می شود. امروزه که عسل بسیار گران است، اکثر مردم این شربت را با شکر تهیه می کنند. این شربت بسیار خوشمزه و آرام بخش اعصاب بوده و برای روزهای گرم تابستان، به همراه خیار یا کاهو بسیار لذت بخش است.

شربت سکنجبین

زمان آماده سازی : 15 دقیقه
زمان پخت : 30 دقیقه
مناسب برای : حدود 4 لیتر شربت

  مواد لازم:
 • شکر
  3 کیلو
 • آب
  1250 میلی لیتر یا 5 لیوان
 • سرکه
  400 گرم
 • برگ نعنا تازه
  400 گرم
  طرز تهیه:
 1. ابتدا برگ های نعنا را از ساقه آن جدا کرده و خوب بشویید تا 400 گرم برگ نعنا حاصل شود. ساقه های نعنا، بوی خیلی تندی به شربت می دهند؛ پس حتما فقط از برگ نعنا استفاده کنید.
 2. شکر را به همراه آب روی حرارت متوسط قرار دهید تا شکر در آب حل شود و آب به جوش آید. سپس سرکه را به آب اضافه کنید.
 3. وقتی سرکه نیز به جوش آمد، برگ های نعنا را درون شربت بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا عطر و طعم نعنا وارد شربت شود. بعد از چند جوش، برگ های نعنا جمع شده و حجم آن کم می شود. اجازه دهید تا نعنا حدود یک ربع در شربت بجوشد و رنگ شربت را کمی تغییر می دهد. سپس با کفگیر سوراخ دار، برگ های نعنا را از روی شربت بردارید و با قاشق روی کفگیر را کمی فشار دهید تا شربت اضافه به درون قابلمه برگردد.
 4. زمانی که شربت شروع به جوش های ریز در تمام سطح خود کرد، شربت قوام آمده است. با قاشق کمی از شربت را بردارید و اجازه دهید تا 2 دقیقه خنک شود. سپس شربت را از قاشق بچکانید. اگر شربت قوام آمده باشد، قطره های شربت کمی منسجم تر به درون ظرف خواهند ریخت و خیلی آبکی به نظر نمی آیند.
 5. شربت را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید تا چند ساعت بماند و خنک شود. سپس شربت را از صافی رد کنید تا دانه های ریز و خورد شده برگ نعنا کاملا از شربت جدا شوند. شربت خنک شده را درون شیشه های تمیز ریخته و می توانید درون کابینت آشپزخانه یا داخل یخچال آن را نگهداری کنید.
  قبل از مصرف مقداری از شربت را درون لیوان ریخته و با مقداری آب خنک، یخ و خیار رنده شده نوشیدنی سکنجبین خیار را تهیه کنید و یا شربت غلیظ را کنار کاهو سرو کنید. نوش جان

نویسنده :

1 دیدگاه

شهریار : این روشی که شما گفتین روش درست تهیه سکنجبین نیست.
وقتی نعناع بجوشه، سکنجبین رنگش به قهوه ای تغییر میکنه و عطر نعناع از بین میره!
وقتی شربت قوام اومد، شما نعناع رو اضافه میکنین، و سریع زیرش رو خاموش میکنین! نیازی نیست بجوشه
اینطوری سکنجبین رنگش سبز و عطر نعناع زیاد میشه

پاسخ
لینک۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۱:۴۷
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : دوست عزیز من این روش را بارها امتحان کردم و هرگز شربتم قهوه ای نشد. بلکه عرق نعنا درمیاد و عطرش بسیار خوب و ملایم خواهد شد. زمانی قهوه ای میشه که 1 ساعت بجوشه نه یه ربع. آنهم با حرارت پایین!!

پاسخ
لینک۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۴:۵۰