یوتاب گلچینی از بهترین ها

شیرینی بامیه خانگی

بامیه یکی از شیرینی های پر طرفدار ایرانی خصوصا برای ایام ماه مبارک رمضان است. تهیه این شیرینی در منزل، خصوصا برای کسانی که در ایران زندگی نمی کنند و دسترسی به شیرینی فروشی های ایرانی را ندارند، خالی از لطف نیست.

شیرینی بامیه

زمان آماده سازی : 40 دقیقه
زمان پخت : 30 دقیقه
مناسب برای : حدود 500 گرم بامیه

  مواد لازم:
 • آرد
  130 گرم
 • آب برای شربت
  117 میلی لیتر
 • آب برای خمیر
  236میلی لیتر
 • کره
  45 گرم
 • زعفران ساییده
  1/4 قاشق چایخوری
 • شکر برای شربت
  220 گرم
 • شکر برای خمیر
  2 قاشق غذاخوری
 • گلاب
  1 قاشق غذاخوری
 • روغن سرخ کردنی
  1/2 لیتر
  طرز تهیه:
 1. زعفران را در یک قاشق غذاخوری آبجوش به مدت 30 دقیقه دم کنید.
 2. شکر را به همراه 117 میلی لیتر آب در یک قابلمه کوچک روی حرارت متوسط قرار دهید تا شکر در آب حل شده و جوش بیاید. حرارت را مقداری کم کنید تا چند جوش بزند و شربت کمی غلیظ شود. گلاب و زعفران دم کشیده را به شربت اضافه کرده و اجازه دهید تا 5 دقیقه بجوشد. شربت را از روی حرارت بردارید تا خنک شود.
 3. در یک قابلمه کوچک دیگر 236 میلی لیتر آب، کره و 2 قاشق غذاخوری شکر بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا آب جوش آمده، کره و شکر در آب حل شوند. وقتی کره کاملا در آب حل شد، و مایه شروع به جوش ریز کرد، حرارت را خیلی ملایم کرده و آرد را به یکباره به درون مایه آب و کره بریزید و مرتب هم بزنید تا آب کاملا جذب آرد شده و خمیر کاملا وسط ظرف جمع شود. قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خمیر حدود 20 دقیقه در حرارت اتاق بماند و به اندازه دمای اتاق خنک شود.
 4. وقتی خمیر خنک شد، یکی از تخم مرغ ها را در مایه خمیر بشکانید و با قاشق یا همزن دستی خوب هم بزنید تا کاملا جذب خمیر شود. سپس تخم مرغ دوم را در مایه خمیر بشکانید و خوب هم بزنید.
 5. خمیر را درون یک کیسه مخصوص فرم دهی خامه بریزید و یک ماسوله شکوفه ای متوسط سر کیسه قرار دهید.
 6. روغن را در یک قابلمه کوچک کاملا داغ کنید تا به حرارت 180 درجه سانتیگراد برسد. سپس با فشار دادن کیسه به اندازه دلخواه خمیر زولبیا را به آرامی درون روغن داغ بیاندازید تا زولبیا کاملا سرخ شده و قهوه ای طلایی شود.
 7. زولبیا های سرخ شده را هر بار با کمک کفگیر سوراخ دار از روغن بیرون آورده و بلافاصله درون شربت از قبل آماده شده قرار دهید تا حدود 5 دقیقه زولبیاها در شربت بمانند. سپس زولبیاها را روی یک صافی قرار دهید تا شربت اضافه آن کشیده شود. نوش جان

نویسنده :

3 دیدگاه

لیلا صالحی : بسیار سپاپگزارم

پاسخ
لینک۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۲:۰۶

لیلا : سلام عالی اما برای مناسب برای چند نفر است؟؟؟

پاسخ
لینک۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۱:۳۸
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : سلام. متاسفانه در متن تخم مرغ جا مانده. 2 عدد تخم مرغ لازم است.500 گرم بامیه به شما می دهد بستگی دارد که چقدر بخورید!!

پاسخ
لینک۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۱:۴۷

خانم : لطفا تعداد تخم‌ مردها را در مواد ذکر‌کنید. بنظر میآید دو عدد تخم مرغ نیاز باشد.

پاسخ
لینک۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۸:۵۶
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : سلام. بله متاسفانه در متن جا مانده. 2 عدد تخم مرغ لازم است.

پاسخ
لینک۱۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۱:۰۰