یوتاب گلچینی از بهترین ها

عدس پلو

عدس پلو یکی از غذاهای ایرانی بسیار رایج بین مردم است که هم می تواند شاهانه و مجلسی باشد و بوی آن اشتهای همه را تحریک کند و هم می تواند بسیار معمولی و فقط شکم پر کن محسوب شود. این کاملا به خود شما بستگی دارد! ولی پیشنهاد می کنم این نوع از عدس پلوی خوش عطر و بو را هم امتحان کنید.

عدس پلو

زمان آماده سازی : 1 ساعت
زمان پخت : 1 ساعت و 20 دقیقه
مناسب برای : 6 نفر

  مواد لازم:
 • عدس
  3 دسی لیتر
 • برنج
  4 دسی لیتر
 • کره
  200 گرم
 • گوشت چرخ کرده
  نیم کیلو
 • پیاز
  1 عدد
 • کشمش پلویی
  2 دسی لیتر
 • زعفران ساییده
  1 1/2 قاشق چایخوری
 • دارچین
  2 قاشق غذاخوری
 • هل ساییده
  2 قاشق چایخوری
 • گلاب
  1/2 دسی لیتر
 • روغن مایع
  1/2 دسی لیتر
 • نان تافتون
  اندازه کف قابلمه برنج
  طرز تهیه:
 1. برنج را حداکثر تا 3 مرتبه بشویید تا رنگ آن شفاف شود. سپس برنج را با یک قاشق غذاخوری پر نمک در یک ظرف حدود یک ساعت خیس کنید تا رنگ برنج سفید یکدست شود.
 2. عدس را شسته و به اندازه ای که حدود یک لیوان روی عدس آب باشد، در قابلمه ریخته و بگذارید عدس بپزد. در قابلمه را کامل نگذارید چون عدس کف می کند و سر می رود. عدس معمولا خیلی زود می پزد و حداکثر نیم ساعت تا 45 دقیقه برای پخت آن کافی است.
 3. نصف استکان آب جوش را با زعفران دم کنید تا زعفران خوب در آب حل شده و رنگ آن بیرون بیاید.
 4. پیاز را خیلی ریز نگینی کنید و با 100 گرم کره، بگذارید تا روی حرارت متوسط گاز سرخ شود. وقتی رنگ پیاز از سفیدی بیرون آمد و تقریبا طلایی شد، گوشت چرخ کرده را به پیاز اضافه کنید تا آب گوشت کشیده شده و سرخ شود.
 5. وقتی گوشت و پیاز سرخ شدند، یک قاشق غداخوری از زعفران دم کشیده، نصف قاشق غذاخوری دارچین، نصف قاشق چایخوری هل و 2 قاشق غذاخوری گلاب و نصف قاشق چایخوری نمک را به مواد اضافه کنید و حدود نصف استکان آب به مایه گوشتی اضافه کنید. زیر گاز را کم کنید تا ادویه و گوشت به آرامی بجوشد و کم کم آب تبخیر شود.
  گلاب نه تنها عطر دلپذیر و بوی آشپزخانه های قدیمی مادر بزرگ ها را به برنج می دهد بلکه از نفخ عدس جلوگیری می کند و کسانی که معده حساسی دارند، بعد از خوردن غذا به هیچ وجه سوزش معده نمی گیرند.
 6. درون قابلمه مناسبی تا نصفه آن آب ریخته و بگذارید تا جوش بیاید.
 7. کشمش پلویی را چند بار با آب بشویید تا کاملا تمیز شود. سپس 2 قاشق روغن مایع و نصف قاشق غذاخوری زعفران دم کشیده را به کشمش اضافه کنید و کشمش را در ماهیتابه کوچکی کمی تفت دهید.
 8. وقتی آب به جوش آمد، برنج را در آب ریخته و بگذارید تا قد بکشد. نکته مهم این است که وقتی برنج آماده است که نه مغز آن کاملا سفت و خام باشد و نه کاملا پخته و نرم. عدس پخته شده را به آب برنج اضافه کنید و با کفگیر عدس و برنج را کمی مخلوط کنید.
 9. در سینک ظرفشویی یک آبکش قرار دهید و برنج و عدس را در آبکش خالی کنید تا آب اضافی آن بیرون برود. یکی دو دانه برنج را بچشید. اگر حس کردید که نمک آن زیاد است با یک کاسه مقداری آب روی برنج بریزید تا نمک اضافی آن خارج شود.
 10. باقی روغن مایع را کف قابلمه ریخته و با مقداری نان تافتون کف قابلمه را بپوشانید. این کار ته دیگ یک دست و خوشرنگی به شما می دهد.
 11. چند کفگیر عدس پلو به درون قابلمه بریزید. سپس مقدار خیلی کمی هل ساییده و یک قاشق جایخوری زعفران دم کشیده و نصف قاشق چایخوری از دارچین را روی برنج بپاشید. 1/2 قاشق غذاخوری گلاب روی برنج پخش کنید.
  به همین طریق 2 یا 3 کفگیر عدس پلو روی لایه زیرین ریخته و هل و دارچین و زعفران و گلاب اضافه کنید تا قابلمه پر شود. سپس با دم کفگیر روی چند نقطه سطح برنج سوراخ عمیقی ایجاد کنید که تا ته قابلمه برسد.
 12. یک دسی لیتر آب و 100 گرم کره را روی گاز بگذارید تا کره آب شود. سپس این مایه آب و روغن را با کمک کفگیر سوراخ دار، روی تمامی سطح برنج بریزید.
  قابلمه برنج را روی حرارت متوسط مایل به زیاد شعله گاز قرار دهید. در قابلمه را بگذارید. زمانی که بخار آب به بالای برنج رسیده و وقتی در قابلمه را بر می دارید، بخار به بیرون زد، زیر گاز را خیلی کم کرده و از دم کنک استفاده کنید و آنرا بین قابلمه و در آن قرار دهید. تا بخار آضافی آب توسط دم کنک جذب شده و برنج حسابی دم بکشد.
 13. بعد از حدود یک تا یک ساعت و 20 دقیقه، برنج شما آماده است. حالا برنج را با کفگیر در دیس بکشید و با گوشت چرخ کرده، کشمش پلویی و یا خرما، روی دیس را تزیین کنید. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.