یوتاب گلچینی از بهترین ها

مربای کامکوات

مربای کامکوات یا پرتقال های مینیاتوری، بسیار معطر و خوش طعم بوده و بنا به اینکه به چه منظوری می خواهید از آن استفاده کنید، طرز پخت آن کمی متفاوت است. شما می توانید کامکوات ها را به صورت درسته و کمی سفت تر تهیه کنید و به همراه چای و یا در تهیه دسر، از مرباهایی که به این صورت تهیه کرده اید استفاده کنید. همینطور می توانید کامکوات ها را به دو نیم کرده و یا حلقه حلقه کنید و کامکوات ها را به صورت کمی نرمتر، تهیه کنید.

مربای کامکوات

زمان آماده سازی : 60 دقیقه به اضافه 4 ساعت استراحت در آب سرد
زمان پخت : 1 ساعت

  مواد لازم:
 • شکر
  1 کیلو
 • کامکوات
  1 کیلو
 • آب پرتقال یا آب
  3 لیوان
 • گلاب (در صورت تمایل)
  50 میلی لیتر
 • خلال پسته
  100 گرم
  طرز تهیه:
 1. برای تهیه مربای کامکوات نکات مهمی هست که منوط به اختیار و انتخاب خود باید قبل از تهیه مربا، آنها را خوب مد نظر بگیرید.
  اگر مایل هستید که مربای کامکوات شما به صورت درسته ولی بدون تخم تهیه شود، می توانید مقداری از سر کامکوات ها را جدا کرده و با کمک یک خلال دندان و یا سیخ چوبی، تخم های کامکوات ها را بیرون بیاورید.
  در صورتی که نخواهید تخم های کامکوات ها را جدا کنید، فقط باید کامکوات ها را شسته و با چنگال چند سوراخ روی آن ایجاد کنید. این کار از مچاله شدن کامکوات ها بعد از پخت جلوگیری می کند.
 2. در صورتی که بخواهید می توانید کامکوات ها را از وسط برش طولی و یا عرضی بزنید و تخم های آن را بیرون آورده و سپس تلخی آن را از بین ببرید.
 3. برای گرفتن تلخی کامکوات ها سه راه وجود دارد. بعضی تمایل دارند تا کمی از تلخی کامکوات در آن باقی بماند. در این صورت کامکوات ها معطر تر خواهند شد. بعضی نیز می خواهند تا کامکوات ها کاملا شیرین باشند. به همین دلیل روش گرفتن تلخی کامکوات ها کمی متفاوت است.
  اگر دوست داشته باشید تا کامکوات ها کاملا شیرین باشند، بعد از اینکه آنها را به صورت درسته و یا نصفه به روشی که گفته شد شسته و آماده کردید، باید 24 ساعت آنها را در آب سرد خیسانده و در طی این مدت چند بار آب کاموات را عوض کنید تا تلخی آن گرفته شود.
  اگر دوست داشته باشید تا کمی از تلخی کامکوات در آن باقی بماند، کامکوات ها را فقط 4 ساعت در آب سرد بخیسانید.
  راه دیگری که برای گرفتن تلخی کامکوات ها دارید این است که داخل قابلمه ای را از آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید، کامکوات ها را داخل آب در حال جوشیدن بریزید و 10 دقیقه بگذارید بجوشد، سپس با آب سرد آبکشی کنید. (این کار را 3 بار انجام دهید). کامکوات ها را پس از 3 بار شوک دادن داخل ظرفی پر از آب سرد بریزید و 2 ساعت در آن قرار دهید.
 4. نکته دیگری که قبل از تهیه مربای کامکوات باید بدانید، پختن و نرمی کامکوات قبل از قرار دادن آنها در شربت است.
  بعضی دوست دارند تا مربای آن ها کمی نرم تر شود. در این صورت، ابتدا کامکوات ها را داخل مقداری آب ریخته و بجوشانید تا کاملا نرم شوند و سپس در شربت قرار دهید. باید بدانید که از زمانی که کامکوات در داخل شربت می افتد دیگر نرم نخواهد شد چون شکر مانع از نرم و له شدن آن می شود.
  برای پختن کامکوات ها، آنها را در یک قابلمه ریخته با کمی آب بگذارید بپزد. آب زیاد نریزید. وقتی در حدی که می خواهید پخت شود (توجه کنید هر مقدار پخت را که می خواهید در همین زمان باید باشد) نرم شدند، آنها را در شربت بریزید.
  اگر تمایل دارید کامکوات های شما کمی سفت تر باقی بمانند و بعدا از آن مثلا برای تزیین پای، کیک، دسر و یا صرف کامکوات درسته کنار چای استفاده کنید، بعد از اینکه کامکوات ها را از آب سردی که در آن خیسانده اید بیرون آوردید، کامکوات ها را به مدت کمتری نسبت به قبل کمی بپزید.
 5. برای تهیه مربای کامکوات، 3 لیوان آب یا آب پرتقال، یا مخلوطی از آب و آب پرتقال را داخل قابلمه ریخته و یک کیلو شکر را به آن اضافه کنید. اگر شربت را با آب پرتقال تهیه کنید، مربا های شما معطرتر و خوش رنگ تر خواهند شد.
  قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا آب پرتقال جوشیده و شکر در آن حل شود. سپس کامکوات را به مواد اضافه کرده و حرارت را خیلی ملایم کنید.
  در قابلمه را نیم لا بگذارید و اجازه دهید تا مربا به آرامی حدود 50 دقیقه بجوشد و کامکوات ها شیشه ای شوند. سپس یک استکان کوچک گلاب (در صورت تمایل) به شربت اضافه کرده و اجازه دهید تا شربت 10 دقیقه دیگر نیز جوشیده و قوام بیاید.
  وقتی نصف قاشق چایخوری از شربت قوام آمده را بر روی بشقاب ریخته و شربت سریعا حالت عسلی رقیق پیدا کرد، شربت قوام آمده است.
  بعد از آماده شدن مربا، آن را از روی حرارت برداشته و یک پارچه تمیر روی آن کشیده و اجازه دهید تا 24 ساعت در آشپزخانه بماند و خنک شود. سپس مربا را درون شیشه های تمیز ریخته کمی خلال پسته به مربا اضافه کنید، و در یخچال نگهداری کنید. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.