یوتاب گلچینی از بهترین ها

نان سیر اعلا

نان سیر اعلا، یکی از بهترین روش های پخت نان سیر و در واقع آسانترین آنهاست. این نان ها بسیار سبک، پوک و خوشمزه هستند و به جرات می توانم بگویم که به عنوان بهترین نان های سفید سیر دار محسوب می شوند که شما می توانید همراه با انواع مختلف غذا آن را سرو کنید.

نان سیر اعلا

زمان آماده سازی : 15 دقیقه به اضافه یک ساعت و 30 دقیقه استراحت خمیر
زمان پخت : 15 دقیقه
مناسب برای : 10 عدد نان

  مواد لازم:
 • آب گرم با حرارت 42 درجه سانتیگراد یا 110 درجه فارنهایت
  236 میلی لیتر
 • کره ذوب شده با گرمای 42 درجه
  62 میلی لیتر
 • شکر
  25 گرم
 • مایه خمیر خشک
  3 گرم یا یک قاشق چایخوری پر
 • آرد
  360 گرم
 • نمک
  1 و 1/2 قاشق چایخوری
 • کره ذوب شده برای رومال
  30 گرم
 • پودر سیر یا نمک سیر
  1/2 قاشق چایخوری
  طرز تهیه:
 1. در یک کاسه بزرگ، آب، شکر، مایه خمیر و کره را ریخته و هم بزنید. سپس بین 5 تا 8 دقیقه صبر کنید تا بالای مواد حالت کف تولید شده و پف کند.
 2. نمک و آرد را با هم مخلوط کرده و به مایه خمیر اضافه کنید. ( نمک را به هیچ وجه در مرحله اول با مایه خمیر مخلوط نکنید چون مخمرها کشته شده و نان پف نمی کند.) با قاشق هم بزنید تا همه مواد جذب آرد شده و یک خمیر چسبناک بدست آید. خمیر را در همین حالت درون کاسه رها کنید. یک پارچه تمیز روی خمیر بکشید و اجازه دهید تا خمیر یک ساعت و نیم بماند و حجم آن دو برابر شود.
 3. فر را با حرارت 400 درجه فارنهایت یا 200 درجه سانتیگراد از قبل روشن کنید تا داغ شود. روی سینی فر کاغذ مخصوص پخت نان قرار دهید.
 4. روی میز کار را حدود 2 قاشق غذاخوری آرد بپاشید. کاسه محتوی خمیر را روی میز برگردانید. به اندازه یک قاشق روی خمیر آرد بپاشید و با کف دست کمی خمیر را ورز دهید تا حالت چسبنده آن از بین برود. خمیر را چنگ نزنید فقط مرتب تا کرده و روی میز بغلطانید تا خمیر حالت الاستیکی پیدا کند. در صورت لزوم یک قاشق دیگر نیز روی خمیر آرد بپاشید تا حالت چسبندگی خمیر از بین برود. با وردنه خمیر را به صورت یک مربع 18 سانتیمتر در 30 سانتیمتر باز کنید. حالا با چاقوی تیز خمیر را به 10 عدد خمیر با طول 18 سانت برش بزنید. برش های خمیر را روی سینی فر قرار دهید.
 5. پودر سیر را با کره ذوب شده برای رومال مخلوط کنید و با قلمو از این مخلوط روی خمیر ها را رومال کنید.
 6. سینی را روی پنجره وسط فر به مدت حدود 15 دقیقه قرار دهید تا نان ها پخته و طلایی شوند. نان ها را داغ سرو کنید.
 7. در صورتی که نمی خواهید همه نان ها را بلافاصله مصرف کنید، آنها را درون یک کیسه زیپ دار قرار دهید و در فریزر نگهداری کنید. این نان ها به مدت 6 ماه در فریزر قابلیت نگهداری داشته و قبل از مصرف دوباره در ماکروفر یا حرارت اتاق یخ زدایی کرده و مصرف کنید. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.