یوتاب گلچینی از بهترین ها

نان پیتا یا نان پاکتی

نان پیتا نان صاف و گردی است که در مدیترانه، خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار رایج است. این نان نهایتا به شکل پاکت در آمده و در آن کباب و فلافل می گذارند.

نان پیتا Pitta یا نان پاکتی pocket bread

زمان آماده سازی : 30 دقیقه به اضافه یک ساعت و نیم استراحت خمیر
زمان پخت : 15 دقیقه
مناسب برای : 8 عدد نان

  مواد لازم:
 • آب با حرارت 42 درجه سانتیگراد
  250 میلی لیتر
 • آرد
  375 گرم
 • نمک
  1 قاشق چایخوری
 • شکر
  1 و 1/2 قاشق چایخوری
 • مایه خمیر
  2 قاشق چایخوری
 • روغن زیتون
  1 قاشق غذاخوری
  طرز تهیه:
 1. آب را با حرارت 42 درجه سانتیگراد گرم کنید. به اندازه ای که گرم باشد ولی دست را نسوزاند. آب خیلی داغ باعث مرگ مخمر خواهد شد. شکر و مخمر را به آب اضافه کرده و در ظرف را ببندید تا حدود 8 دقیقه بماند و مخمر عمل کند.
 2. نمک و آرد را با هم مخلوط کرده و در یک کاسه بزرگ بریزید. وسط آرد را کمی گود کنید. مایه خمیر آماده شده و روغن زیتون را وسط آرد ریخته و با قاشق خوب هم بزنید. وقتی تمام آب جذب آرد شد، به مقدار خیلی کمی دست خود را چرب کرده و در همان کاسه خمیر را ورز دهید.
  خمیر را چنگ نزنید بلکه آن را جمع کرده چند لا کرده و به آن مشت بکوبید. 10 دقیقه خمیر را ورز دهید یا 100 بار به خمیر مشت بزنید تا خمیر کاملا آماده شود. یک پارچه تمیز روی خمیر بکشید تا خمیر در جای نسبتا گرمی حدود یک ساعت بماند و حجم آن 2 برابر شود.
 3. فر را با حرارت 260 درجه سانتیگراد یا 500 درجه فارنهایت روشن کنید تا از قبل داغ شود. روی سینی فر یک کاغذ مخصوص نان و شیرینی پزی قرار دهید.
 4. روی میز کار را کمی آرد بپاشید و خمیر را به صورت یک رول بزرگ حدود 25 سانتی در آورید. سپس رول را به 8 قسمت مساوی برش بزنید. هر برش را به صورت یک توپ فرم داده و سپس با وردنه به دایره هایی با قطر 18 سانتیمتر باز کنید. روی خمیر های باز شده را یک پارچه بکشید و اجازه دهید تا خمیر ها نیم ساعت دیگر استراحت کنند.
 5. هر بار حدود 2 یا 3 خمیر را روی سینی فر قرار دهید و روی پنجره وسط فر به مدت 5 دقیقه قرار دهید تا نان ها پف کرده و روی آنها کمی قهوه ای شود. سپس سینی را از فر بیرون آورده و نان های آماده را زیر پارچه تمیزی که به مقدار خیلی خیلی کم نمدار شده است قرار دهید تا نانها خشک نشوند.
  نان های خنک را می توانید در کیسه فریزر قرار داده و به مدت 2 ماه قابل نگهداری در فریزر هستند. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.