یوتاب گلچینی از بهترین ها

پیراشکی شیرینی

پیراشکی شیرینی خانگی که با روغن سالم سرخ شده باشد، یکی از خوشمزه ترین عصرانه ها برای بچه ها و البته بزرگترهاست!!

پیراشکی شیرینی

زمان آماده سازی : 20 دقیقه به اضافه یک ساعت استراحت خمیر
زمان پخت : 5 دقیقه برای هر پیراشکی
مناسب برای : 8 نفر

  مواد لازم:
 • آرد گندم
  3 لیوان (450 گرم)
 • پودر خمیر مایه
  3 قاشق چایخوری
 • تخم مرغ
  1 عدد
 • شیر
  1 1/3 لیوان (240 گرم)
 • روغن مایع
  6 قاشق غذاخوری
 • نمک
  1 قاشق چایخوری
 • شکر
  40 گرم
 • کرم پاتیسیر
  8 قاشق غذاخوری
  طرز تهیه:
 1. خمیر مایه، یک استکان شیر ولرم (شیر گرمی که دست را نسوزاند) و 1 قاشق چایخوری شکر را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنید. سپس 5 – 10 دقیقه این مخلوط را کناری قرار دهید تا خمیر مایه عمل کند( کف کند).
  نکته!
  به این موضوع توجه کنید که یک بسته کوچک خمیر مایه تازه معادل 50 گرم وزن دارد و 3 قاشق چایخوری مایه خمیر تقریبا 12 گرم است. اگر در جایی زندگی می کنید که مایه خمیر را بصورت تازه می فروشند، یک بسته مخمر تازه 50 گرمی کافیست.
  توجه داشته باشید که مخمرها در اثر حرارت می میرند! پس اگر عجله کنید و مخمر را در شیر گرم بریزید، مایه خمیر شما عمل نخواهد آمد.
  اگر شیر در دسترس ندارید، می توانید به جای آن از آب ولرم استفاده کنید.
  گرمای آب یا شیر منوط به اینکه مایه خمیر شما خشک باشد تا تازه، فرق می کند. اگر مایه خمیر خشک بکار می برید، حرارت مناسب آب 39 درجه و اگر مایه خمیر تازه بکار می برید، حرارت آب 37 درجه مناسب است.
 2. تخم مرغ، باقی مانده شیر، باقیمانده شکر، روغن و نمک را داخل کاسه دیگری بریزید و مخلوط کنید تا یکدست شوند. خمیر مایه را با چند قاشق آرد را مخلوط کنید و به مواد تخم مرغی اضافه کنید، کمی هم بزنید تا مواد ترکیب شوند سپس باقی مانده آرد را اضافه کنید.
 3. پس از مخلوط کردن، مواد را با دست ترکیب کنید تا خمیر جمع شود. روی سطح کار آرد بپاشید و خمیر را روی سطح کار قرار دهید. خمیر را 10 دقیقه ورز دهید. ( مکرر روی سطح کار بکوبید و باز کنید). آنقدر ورز دهید تا خمیر نرم و لطیفی بدست بیاید.
  نکته!
  به خاطر نوع آرد ها، و پوک بودن یا پر بودن حجم آرد، ممکن است بعد از اضافه کردن آرد به خمیر و ورز دادن، خمیر هنوز کمی شل باشد و به دست شما بچسبد. پس باید کم کم، مقداری آرد به دست خود و روی خمیر بپاشید و دوباره ورز دهید تا جایی که خمیر حالت یکدست داشته باشد و به انگشتان شما نچسبد. هنگام ورز دادن خمیر سعی کنید با کف دست خمیر را ورز دهید و خیلی به آن چنگ نزنید.
 4. داخل کاسه ای را کمی چرب کنید و خمیر را داخل کاسه قرار دهید. روی خمیر را بپوشانید تا خمیر شما رویه نبندد و در جای گرمی 1 ساعت استراحت دهید تا حجم خمیر 2 برابر شود. پس از آماده شدن، پف خمیر را با فشار دست بگیرید.
 5. روی میز کار را مقدار کمی آرد بپاشید. از خمیر چونه های مساوی حدود 80 گرم بردارید. با این حجم خمیر و نسبت به سایز پیراشکی شیرین حدود 7 تا 10 چونه می توان بدست آورد.
 6. برای تهیه پیراشکی شیرینی 2 راه وجود دارد.
  راه اول این است که با وردنه یا با دست چونه ها را گرد باز کنید به صورتی که وسط خمیری که باز کرده اید از اطراف آن کمی کلفت تر باشد. یک قاشق غذاخوری سرخالی کرم پاتیسیر را در روی قسمت صخیم تر خمیر قرار دهید. اطراف خمیر را مانند بقچه روی قسمتی که کرم پاتیسیر قرار دارد بیاورید و به این صورت خمیر را ببندید. سپس کمی با دست خود به خمیر فرم توپ مانند بدهید. بگذارید خمیر حدود 20 دقیقه مجددا استراحت کند.
  راه دوم تهیه پیراشکی شیرینی این است که خمیر را با وردنه باز کنید به صورتی که حدود1.5 سانتیمتر پهنای خمیر باشد. و در این مرحله هیچ کرمی را به داخل خمیر تزریق نکنید. بلکه فقط اجازه دهید تا خمیر 20 دقیقه دیگر به همین فرم استراحت کند.
 7. روغن سرخ کردنی را در قابلمه بریزید و بگذارید تا با حرارت متوسط حسابی داغ شود. اگر روغن سرد باشد، پیراشکی ها هم روغن بیشتری را به خود جذب می کنند و هم اینکه نان پیراشکی شما سفت خواهد شد.
 8. با کمک کفگیر سوراخ دار، پیراشکی ها را بسته به حجم ظرف خود 2 تا یا 3 تا یک بار در روغن قرار دهید. لزومی ندارد که حجم روغن تا بالای پیراشکی ها باشد. وقتی یک طرف پیراشکی سرخ شد، طرف دیگر آن را نیز در زوغن سرخ کنید.
 9. اگر پیراشکی ها را با روش دوم سرخ کردید، بعد از سرخ شدن پیراشکی ها، با چاقو کمی بدنه پیراشکی را سوراخ کرده و کرم پاتیسیر را به داخل آن تزریق کنید.
  لازم به تذکر است که طرز تهیه کرم پاتیسیر قبلا در این بخش آموزش داده شده است.

نویسنده :

2 دیدگاه

سارا : نگفتید مواد داخل پیراشکی چیه و چطور درست میشه

پاسخ
لینک۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۷:۴۴
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : در دستور نوشته شده : یک قاشق غذاخوری سرخالی کرم پاتیسیر را در روی قسمت صخیم تر خمیر قرار دهید. اطراف خمیر را مانند بقچه روی قسمتی که کرم پاتیسیر قرار دارد بیاورید و به این صورت خمیر را ببندید. برای کرم پاتیسیر می توانید به طرز تهیه کرم پاتیسیر در همین سایت مراجعه بفرمایید.

پاسخ
لینک۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۲:۱۲

فاطمه : سلام
تشکر بابت اطلاعات مفیدتون
سوال داشتم
اینکه میشه جای کرم‌از کاکائو نوتلا استفاده کرد ؟

پاسخ
لینک۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۰۱:۴۲
فریبا هراتی

فریبا هراتینویسنده یوتاب : سلام بله البته شما می توانید با هر چه که تمایل دارید آن را پر کنید.

پاسخ
لینک۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۵:۱۵