یوتاب گلچینی از بهترین ها

کباب کوبیده

کباب کوبیده، یکی از کباب های بسیار شناخته شده و لذیذ و پر طرفدار ایرانی است. طبخ این کباب نیاز به دانستن فوت و فن های خاصی دارد که در صورت عدم رعایت آنها، ممکن است گوشت از سیخ جدا شود و یا خشک شده و از کیفیت عالی برخوردار نباشد.

کباب کوبیده

زمان آماده سازی : 15 دقیقه به اضافه 4 ساعت استراحت در یخچال
زمان پخت : 30 دقیقه
مناسب برای : 6 نفر

  مواد لازم:
 • گوشت سردست گوسفند
  400 گرم
 • گوشت سردست گوساله
  400 گرم
 • گوشت قلوه گاه
  200 گرم
 • پیاز
  400 گرم
 • زعفران
  1 قاشق چایخوری
 • فلفل سیاه
  1/2 قاشق چایخوری
 • جوش شیرین(در صورت تمایل)
  1/2 قاشق چایخوری
 • نمک
  1 1/2 قاشق چایخوری
  طرز تهیه:
 1. برای تهیه کباب کوبیده خوب، داشتن 150 گرم چربی در یک کیلو گوشت ضروری است. گوشت نباید خیلی چرب باشد و اصلا نباید خشک باشد. گوشت را یک بار چرخ کنید و نمک و فلفل به آن اضافه کنید. گوشت کباب کوبیده باید خوش نمک باشد. اگر نمک گوشت کم باشد، گوشت از سیخ جدا خواهد شد. سپس گوشت را سه بار دیگر چرخ کنید.
  جوش شیرین کنترل کننده چربی است و اگر چربی گوشت زیاد باشد، از خورد شدن گوشت جلوگیری می کند. پس اگر گوشت شما خیلی چرب است کمی جوش شیرین به گوشت اضافه کنید. اضافه کردن جوش شیرین به مقدار زیاد می تواند گوشت را تلخ کند!!
 2. پیاز را رنده کرده و آب آن را خوب بگیرید. گوشت پیاز را با گوشت چرخ کرده مخلوط کرده و حسابی ورز دهید.
  در صورتی که تمایل به استفاده از جوش شیرین ندارید، بعد از اینکه گوشت را 4 بار چرخ کردید و با نمک و فلفل و پیاز مخلوط کردید، گوشت را خوب ورز دهید و مدت 4 ساعت آن را در یخچال نگهداری کنید.
 3. گوشت آماده را به دوازده قسمت تقسیم کنید. هر قسمت را در دست کمی ورز داده و به شکل یک بیضی کشیده درآورید و به طور یکنواخت به سیخ بکشید.
  سیخ های مخصوص کباب کوبیده باید پهن باشند. اگر از سیخ ها برای بار اول استفاده می کنید، ابتدا یک بار سیخ ها را بدون کباب روی منقل قرار دهید. تا کمی حرارت دیده و خنک شوند. گوشت معمولا روی سیخ نو، خوب نمی نشیند.
  اگر گوشت کباب، سرد باشد بهتر به سیخ می نشیند. هنگام به سیخ کشیدن گوشت، کمی دست خود را مرطوب کنید و اول و آخر سیخ را با دست کمی فشار دهید. با انگشت خود به مایه کباب فرم بدهید.
 4. سیخ‌ها را با فاصله چند سانتی‌متر (نه خیلی نزدیک به آتش) روی منقل بگذارید. آتش کباب باید ملایم شده باشد، ذغال ها گداخته شده باشد ولی شعله آن کم باشد. دائم سیخ‌ها را جابه جا کنید تا همه طرف کباب خوب بپزد.
  کباب کوبیده به همراه گوجه فرنگی به سیخ کشیده و کبابی و نان یا برنج زعفرانی و کره سرو می شود. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.