یوتاب گلچینی از بهترین ها

کرم کارامل

کرم کارامل یک دسر خوشمزه و مناسب برای میهمانی ها و جشن هاست. شما یا می توانید این کرم را در قالب بزرگ تهیه کرده و سپس به اندازه دلخواه برش بزنید و یا اینکه مستقیم این کرم را در قالب های تک نفره مناسب برای فر تهیه کنید.

کرم کارامل

زمان آماده سازی : 30 دقیقه
زمان پخت : 1 ساعت
مناسب برای : 12 نفر

  مواد لازم:
 • شکر
  500 گرم
 • تخم مرغ
  9 عدد
 • شیر
  800 میلی لیتر
 • خامه پر چرب
  400 میلی لیتر
 • اسانس وانیل
  2/3 قاشق چایخوری
  طرز تهیه:
 1. فر را با دمای 170 درجه سانتیگراد روشن کنید.
 2. 250 گرم شکر را با 250 میلی لیتر آب در یک شیر داغ کن کوچک ریخته و خوب هم بزنید. سپس آن را روی حرارت کم قرار داده و به مدت 5 دقیقه به آرامی هم بزنید تا شکر کاملا در آب حل شود.
  وقتی شکر کاملا در آب حل شد، حرارت را روی متوسط قرار دهید تا مایه شکر و آب به جوش بیاید. سپس بدون اینکه مواد را هم بزنید، اجازه دهید تا شکر 5 دقیقه دیگر جوشیده و رنگ آن طلایی شود. سپس شکر را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید تا حدود 3 دقیقه مایه شکر از جوش افتاده و کمی خنک شود. کارامل را در قالب بریزید و کف و دیواره های قالب را با کارامل کاملا پوشش دهید. اگر از قالب های تک نفره استفاده می کنید، این مقدار را به صورت مساوی درون قالب ها بریزید.
 3. شیر را کم کم به خامه اضافه کرده و هم بزنید تا خامه کاملا در شیر حل شود. شیر و خامه و اسانس وانیل را در یک قابلمه دیگر روی حرارت متوسط قرار دهید تا شیر حدود 7 دقیقه بجوشد. زمانی که شیر از کناره های ظرف شروع به ریز جوشیدن و حباب زدن کرد، شیر و خامه را از روی حرارت بردارید.
 4. تخم مرغ ها را در یک کاسه شکانده و شکر و وانیل را به آن اضافه کنید. با هم زن دستی مواد را به آرامی و فقط در حدی که مخلوط شوند هم بزنید. مواد نباید کف کنند.
 5. شیر و خامه جوشیده شده را به تخم مرغ ها اضافه کرده و اینبار سریع هم بزنید تا تخم مرغ ها در اثر حرارت لخته و سفت نشوند. زمانی که مایه یکسان و روان شد، آن را در قالب بزرگ یا قالب های کوچک به طور مساوی بریزید.
 6. قالب را درون یک سینی لبه دار مخصوص فر قرار دهید و کف سینی را با آب جوش به اندازه ای پر کنید که آب جوش تا 2/3 ارتفاع قالب بالا بیاید. سینی را روی پنجره وسط فر قرار دهید.
  برای قالب بزرگ 1 ساعت برای پخت کرم کارامل زمان بگذارید و برای قالب های کوچک حدود نیم ساعت برای پختن کرم کارامل کافی است.
  اگر حرارت فر شما زیاد است، کارامل را مرتب سر بزنید و چک کنید چون قالب های کوچک شاید مقداری زمان کمتر برای پختن احتیاج داشته باشند. زمانی که کرم کارامل خود را گرفته و کمی سفت شد، آماده است. کارامل را با یک چوب کبریت یا خلال دندان امتحان کنید. اگر چیزی به خلال دندان نچسبیده بود آماده است.
 7. قالب را از داخل سینی فر بردارید و اجازه دهید تا خنک شوند. حتی بهتر است آن ها را قبل از سرو یک شبانه روز در یخچال قرار دهید. سپس با استفاده از یک چاقوی نازک دور تا دور کرم کارامل را از قالب جدا کنید. قالب را روی یک بشقاب کمی گود برگردانید و سرو کنید. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.