یوتاب گلچینی از بهترین ها

انگور؛ مواد تشکیل دهنده و ویتامین ها

انگور میوه ای است بسیار مقوی و پرخاصیت كه شامل ویتامین های A ، B ، C می باشد. هم چنین دارای مقداری منیزیم، كلسیم، آهن، فسفر، پتاسیم و آلبومین است. این میوه را برای درمان بیماری های یبوست، عوارض رماتیسم، كم خونی و حتی پیش گیری از سرطان سودمند می دانند.
کلیه قسمت های درخت انگور قابل استفاده دارویی است. بنابراين هر قسمت را جداگانه بررسي مي كنيم.

خواص انگور

انگور رسیده
در صد گرم حبه انگور رسیده، مواد زير موجود است:
آب ۷۵ گرم
پروتئین ۱/۳ گرم
مواد قندی ۲۰ گرم
کلسیم ۱۲ میلی گرم
فسفر ۰/۴ میلی گرم
آهن ۰/۴ میلی گرم
سدیم ۳ میلی گرم
پتاسیم ۱۷۵ میلی گرم
ویتامین آ ۱۰۰ واحد بین المللی
ویتامین ب ۱ ۰/۰۵ میلی گرم
ویتامین ب ۲ ۰/۰۳ میلی گرم
ویتامین ب ۳ ۰/۳ میلی گرم
ویتامین ث ۴ میلی گرم

پوست انگور
دارای تانن، تارتارات پتاسیم، اسید های آزاد و مواد معدنی می باشد.

دم خوشه انگور
دارای تانن، تارتارات پتاسیم و اسید های آلی است.

فواید و خواص درمانی انگور

انگور بر طبق طب قدیم ایران گرم و تر است.

خون ساز و کمک به تصفیه خون
انگور خون ساز است و همچنین به تصفیه خون کمک می کند و سموم مضر را از بدن بیرون می برد. انگور قرمز برای تصفیه خون و خون سازی از انگور سبز هم بهتر است. کسانی که می خواهند بدن خود را از اسید اوریک، سنگ های صفراوی و مسمومیت های مزمن (مسمومیت از سرب یا جیوه ) پاک کنند، باید در هر هفته بمدت ۲ روز فقط آب انگور بخورند و رژیم آب انگور بگیرند. بدین ترتیب که هر دو ساعت یکبار آب انگور تازه را گرفته و بنوشند. مقدار مصرف روزانه تقریبا ۲ کیلو گرم است و در این دو روز نباید غذای دیگری مصرف کنند فقط می توانند آب بنوشند.

ضد سرطان
انگور یکی از میوه های ضد سرطان شناخته شده است و این به خاطر خواص ضد عفونی کنندگی آن است. افرادی که در دوره نقاهت یک بیماری هستند و یا ضعف عمومی بدن دارند و در نتیجه قدرت دفاعی بدن آن ها کم شده است، سعی کنند از انگور به مقدار زیادی استفاده کنند.
ریزوراتول موجود در آب انگور ار تشکیل تومور در بدن جلوگیری می کند و به همین روش از بروز سرطان جلوگیری می کند. آب انگور بنفش از سرطان سینه پیشگیری می کند.

انگور برای مبتلایان به فشار خون و دیابت مفید است.
بسیاری از افراد تصور می کنند که انگور به دلیل داشتن قند برای سلامت بدن به ویژه افراد مبتلا به دیابت مضر است در صورتی که این طور نیست!
محققان اعلام کرده اند مصرف انگور با تنظیم متابولیسم برای مبتلایان به فشار خون بالا و دیابت نوع یک مفید می باشد.
انگور به دلیل دارا بودن مواد خاص، موجب تنظیم متابولیسم بدن شده و به همین جهت برای بیماران مبتلا به فشار خون، دیابت و بیماریهای قلبی که اختلالی در روند منظم کار متابولیسم آنان به وجود آمده بسیار موثر است. انگور قند خون را نيز تنظيم مي‌كند. البته افرادي كه قند خون پايين دارند مي‌توانند از انگور بهره زيادي ببرند‌. بنابراين سعي كنيد هميشه انگور داشته باشيد و چند بار در روز از آن ميل كنيد‌.
در ضمن فشار خون بالا موجب بروز بسیاری از بیماریها و عوارض می شود و یکی از دلایل آن نیز می تواند تجمع چربی در بافتها و رگهای بدن باشد و از آنجایی که انگور موجب کاهش کلسترول بدن می شود از گرفتگی رگها و عوارض بعدی جلوگیری می کند.
بررسی ها نشان داده مصرف انگور می تواند فشار خون بالا را تا حدی کاهش دهد.

چاق کننده و لاغر کننده!
آب انگور نیز یکی از بهترین آبمیوه هایی است که برای سلامتی فواید زیادی دارد. انگور هم لاغر كننده است و هم چاق كننده. بدین گونه كه اگر انگور را از صبح تا ظهر، خالی میل كنید، لاغر كننده است و اگر آن را همراه با غذا میل كنید، چاق كننده است.
کسانی است که می خواهند لاغر باید در هر هفته بمدت ۲ روز فقط آب انگور بخورند و رژیم آب انگور بگیرند بدین ترتیب که هر دو ساعت یکبار آب انگور تازه را گرفته و بنوشند. مقدر مصرف روزانه تقریبا ۲ کیلو گرم است و در این دو روز نباید غذای دیگری مصرف کنند فقط می توانند آب بنوشند.

کاهش فشار خون و کلسترول و بهبود عملکرد قلب
فلاوونوئید موجود در آب انگور سطح کلسترول خوب ( HDL ) را در بدن بالا می برد و به همین ترتیب از ایجاد انسداد در شریان ها جلوگیری کرده و قلب سالم می ماند.
با نوشیدن آب انگور، سطح اکسید نیتریک در بدن بالا می رود که ایجاد لخته در رگ های خونی را کاهش می دهد و اجازه نمی‌دهد پلاکت‌ها در خون به هم بچسبند و از گرفتگی عروق پیشگیری می‌کند. این مسئله احتمال بروز بیماری و حمله قلبی را کاهش می دهد.
نوشیدن روزانه آب انگور به پایین نگه داشتن فشارخون کمک می کند. مصرف روزی یک لیوان آب انگور می تواند حالت های تپش قلب را تسکین دهد. تپش قلب به ضربان نامنظم و قوی قلب می گویند.

جلوگیری از روند پیری و آلزایمر
آب انگور خواص ضدپیری دارد. آنتی اکسیدان های موحود در آب انگور، سلول های تخریب شده را ترمیم کرده و همچنین از تخریب بیشتر آنها جلوگیری می کند و می تواند از پیر شدن و بیماری های مرتبط با آن مثل آلزایمر جلوگیری کند.

فواید دیگر انگور
تمیز کردن سینه و ریه
برطرف کننده یبوست
درمان ورم معده و روده
افرادی که به صورت روزانه آب انگور می نوشند، دچار ترش کردن معده نمی شوند.
موثر در درمان سل ریوی و سیاه سرفه است. افرادی که به صورت روزانه آب انگور می نوشند، دچار سرفه نمی شوند.
ازآب انگور در درمان اسهال خونی استفاده می شود.
آب انگور برای بیماران مبتلا به نقرس مفید است و اسید اوریک خون را پایین می آورد.
اخلاط بدن را متعادل می کند.
بسیار مقوی و مغذی است.
نوشیدن آب انگور در صبح بدون شکر به درمان میگرن کمک می کند.
آب انگور مشکل یبوست را نیز درمان می کند و یک ملین خوب به شمار می رود.
آب انگور قرمز خواص ضدویروسی و ضدباکتریایی قوی دارد، به همین علت از فرد در مقابل بسیاری عفونت ها محافظت می کند.
آب انگور بخاطر ارزش درمانی بالایی که دارد، در درمان آسم بسیار مفید شناخته شده است.

ماسک زیبایی انگور
برای تقویت و طراوت پوست و همچنین روشن کردن رنگ پوست، آب انگور تازه را با یک تکه پنبه بصورت بمالید و پس از ده دقیقه با آب نیمگرم محتوی کمی جوش شیرین بشوئید.

در بهار وقتی شاخه های درخت مو را می زنند. از مقطع آن مایع بی رنگ و بی بو و بی طعم خارج می شود که معروف به اشک مو است. این مایع برای معالجه چشم درد و به صورت کمپرس برای التیام انواع زخم ها به کار می رود.

فواید و خواص درمانی پوست انگور
پوست انگور از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.
پوست انگور را خشک کرده و می سوزانند و خاکستر بدست آمده را برای درمان اکثر زخم ها به صورت ضماد استفاده می کنند.

فواید هسته انگور و خواص درمانی روغن هسته انگور

در هسته انگور مقدری روغن و تانن موجود است.
هسته انگور از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.
دارای تانن است بنابراین قابض است.
برطرف کننده اسهال است.
ترشح ادرار و اسپرم را کم می کند.
گرد هسته انگور را برای درمان به مسلولین می دهند.
هسته انگور برای آنهایی که مثانه و کلیه ضعیف دارند مضر است.

ترکیبات شیمیایی روغن هسته انگور
روغن هسته انگور Grape seed oil برنگ زرد مایل به سبز است. این روغن فاقد بو و دارای طعمی مطبوع می باشد. روغن هسته انگور دارای تری گلیسیرید، اسید اولئیک، اسید پالمتیک، اسید لینولئیک، اسید استئاریک و اسید آراشیک می باشد.

فواید و خواص درمانی روغن هسته انگور
روغن هسته انگور گرم کننده بدن است. این روغن ضد یبوست می باشد، فاقد سدیم و کلسترول بوده و میزان اسیدهای چرب غیر اشباع آن تا ۹۰ درصد می رسد.
خاصیت آنتی اکسیدانی عصاره انگور ۵۰ برابر بیشتر از ویتامین E و ۲۰ برابر بیشتر از ویتامین C است.
اسید لینولنیک برای تولید هورمون هایی مثل پروستاگلاندین ضروری و در پیشگیری از لخته شدن خون در رگها و تورم شریان ها موثر است. روغن هسته انگور به طور طبیعی فاقد کلسترول است به همین دلیل این روغن با پایین آوردن مصرف چربی اشباع شده خطر بیماریهای قلبی و دیگر مشکلات گردش خون را کاهش می دهد.

استفاده از روغن هسته انگور چه به عنوان چاشنی و چه در پخت و پز روش قابل توجهی برای کاهش چربی های اشباع شده در برنامه های غذایی است. این روغن در حالی که خاصیت ازدیاد میزان چربی مفید یا اچ دی ال را دارد، میزان کلسترول مضر یا ال دی ال و تری گلیسیرید (نمک های آلی حاصل از ترکیب گلیسیرین و اسیدهای چرب ) را کاهش می دهد. خصوصیات روغن هسته انگور سبب می شود تا به میزان زیادی از عوارض قلبی و به خصوص از تصلب شرایین پیش گیری شود.
از روغن هسته انگور برای نقاشی و تهیه صابون نیز استفاده می شود.

برگ مو و فواید و خواص درمانی آن

برگ مو دارای ساکارز، لوولز Levulose، اینوزیت Inosite، مواد نشاسته ای و تعدادی اسیدهای آلی است.

برطرف کردن آماس چشم
اگر چشمان شما ورم کرده است ۳۰ گرم برگ انگور خشک را در یک لیتر آب جوش بپزید. جوشانده را صاف نمایید و با این جوشانده چشمان خود را بشویید.
از این جوشانده برای برطرف کردن خشکی پوست دست و پا در اثر سرما نیز استفاده می شود دست و پای خود را در این جوشانده قرار داده و مالش دهید و این عمل را چند روز تکرار نمایید.

سایر فواید برگ انگور
برگ انگور قابض است.
دم کرده برگهای جوان مو اسهال خونی را برطرف می کند.
برای خونریزیها مفید است.
در رفع نقرس و زردی موثر است.
استفراغ را برطرف می کند.
در رفع اختلالات گردش خون مربوطه به دوره بلوغ و یائسگی موثر است.
هنگامیکه پوست صورت قرمز می شود و ملتهب است خوردن دم کرده آن اثر مفید دارد.
گرد برگهای جوان و خشک شده مو، اثر خوبی در رفع خونریزیهای رحمی و خون آمدن از بینی دارد.
برای برطرف کردن سرمازدگی دست و پا، جوشانده برگ مو را تهیه کرده و دست و پا را بمدت ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید.
برای تهیه دم کرده و جوشانده برگ مو، مقدار ۱۵ تا ۲۰ گرم برگ مو را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند.
از دم کرده برگ مو می توان برای شستشوی چشم در مورد ورم ملتحمه استفاده کرد.
دم کرده برگ مو برای رفع واریس مفید است.

غوره و خواص درمانی آن
غوره که بانگلیسی Un-ripe grape نامیده می شود از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است. غوره که میوه سبز رنگ و نارس انگور است که دارای طعم ترش می باشد. غوره دارای اسیدهای آلی مانند اسید مالیک، اسید فرمیک، اسید سوکسینیک Succinique Acid ، اسید اگزالیک، اسید گلوکولیک Glucolique Acid و قند می باشد.
غوره همان انگور کال است که طعم آن ترش است. در واقع میوه‌ها هر چقدر بیشتر می‌رسند، قندشان بالاتر می‌رود. در واقع قند غوره کمتر از انگور رسیده است. البته این مساله دلیل بر آن نیست که بگوییم غوره هیچ قندی ندارد و نمی‌تواند سبب نوسان‌های قندخون شود. مصرف هرازگاه غوره مشکلی ایجاد نمی‌کند.
غوره معمولا به شکل آبغوره مصرف می‌شود و چون جلوی آفتاب می‌ماند و حرارت می‌بیند ویتامین C نداشته و تنها طعم‌دهنده است. به عبارت دیگر آبغوره هیچ خواصی برای بدن ندارد!
آبغوره نه لاغر می کند و نه چربی خون را پایین می آورد!!
آبغوره نه لاغر می کنده و نه چربی خون را پایین می آورد!!
بر اساس تحقیقاتی که در سال 2012 بر روی اثر آبغوره در پایین آوردن چربی خون در بخش قلب و عروق در مرکز تحقیقات قلبی دانشگاه شیراز انجام شد، مصرف آبغوره هیچ تاثیری بر پایین آوردن چربیهای ال دی ال و تری گلیسیرید در سرم خون نداشته و فقط تا حد کمی به افزایش اچ دی ال یا کلسترول خوب و مفید سرم خون می افزاید.
نتایج این تحقیقات در پایان نامه این گروه تحقیقاتی:
Clinical Study The Effects of Unripe Grape Juice on Lipid Profile Improvement 1Department of Cardiology, Cardiovascular Research Center, Shiraz University of Medical Sciences, Shiraz, Iran اعلام شده است.
عده‌ای از افراد برای پایین آوردن چربی‌ خون، آبغوره می‌خورند. این تفکر به هیچ عنوان صحیح نبوده و آبغوره نمی‌تواند چربی و قندخون را پایین بیاورد. برخلاف تصور عموم که مصرف ناشتای آن سبب لاغری می‌شود باید گفت آبغوره نه تنها لاغر نمی‌کند بلکه مخاط دستگاه گوارش را هم تخریب می‌کند.
همچنین خانم های باردار از خوردن غوره زیاد خودداری کنند، چون غوره مدر است و امکان دارد موجب سقط جنین شود.

فواید و خواص درمانی کشمش
کشمش تقویت کننده بدن است و اگر آن را مانند چای دم کنید و بنوشید، برای نرم کردن سینه و درد گلو مفید است.

بهترین شیوه شستن انگور
برای شستن انگور، بهتر است میوه را نیم ساعت در آب خیسانده و بعد بشویید. شاید این سوال مطرح شود که خیس کردن میوه سبب می‌شود ویتامین C آن از بین برود. واقعیت امر آن است که این موضوع آنقدر نیست که سبب خارج شدن کامل ویتامین C شود.

مضرات انگور و نکات مهم در مصرف آن

آنهایی که معده ضعیف دارند باید انگور را بدون پوست بخورند زیرا پوست آن دیر هضم است و موجب دل درد، نفخ و عوارض دیگر می گردد.
هسته انگور برای آنهایی که مثانه و کلیه ضعیف دارند مضر است.
زياده روی در مصرف آّب انگور بطور مداوم ايجاد سنگ كليه مي كند.
اگر دچار کم خونی هستید ( آهن خونتان کم است)، از نوشیدن آب انگور تیره و غلیظ خودداری کنید. آب انگور تیره حاوی موادشیمیایی است که می تواند سطح آهن بدن را کاهش دهد.
توجه داشته باشید وقتی انگور میل می كنید پشت آن آب سرد ننوشید و یا میوه های خشك مانند برگه ی هلو و غیره را با انگور و آب میل نكنید زیار دچار دل درد می شوید.
سعی كنید غوره را خالی نخورید چون روی معده اثر سوء می گذارد.
خانم های باردار از خوردن غوره ی زیاد خودداری كنند،‌ چون غوره مدر است و امكان دارد موجب سقط جنین شود.

دانستنیهای بیشتر در مورد انگور

كليات گياه شناسي:
درخت انگور با نام انگلیسی ( Grape) و نام علمی vinifera ، از خانواده انگورسانان Vitaceae است که درخت مو نيز ناميده مي شود. در این خانواده حدود ۱۱ جنس و بیش از ۶۰۰ گونه وجود دارد. مهم‌ترین جنس این خانواده جنس انگور است. این گیاه حالت بوته‌ای و رونده دارد و دارای پیچک در مقابل بعضی از برگ‌ها می‌باشد. انگور درختچه اي است بالا رونده كه از ديوار و درختان مجاور بالا مي رود. ساقه آن گره دار است. برگهاي انگور داراي پنج لوب دندانه دار و برنگ سبز تيره مي باشد. گلهاي آن كوچك، مجتمع و بصورت خوشه ظاهر مي شود.

ميوه درخت انگور، گوشتدار و شيرين است. انگور دارای رنگ و اندازه های مختلفی است. میوه انگور به نوع دانه‌دار و بی‌دانه تقسیم می‌شود. هر یک از این دو جور در رنگهای سرخ و سیاه و زرد و تقریباً سبز دیده می‌شوند. این میوه در مناطقی که حداکثر دمای آن بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد و حداقل آن کمتر از ۱۵ درجه زیر صفر نباشد بهتر رشد می‌کند.

انواع انگورها در ایران:
از انواع انگورهایی که در کشور ما عرضه می شود یکی انگور یاقوتی است به رنگ قرمز مایل به قهوه ای با خوشه های نسبتا” بزرگ با دانه های کوچک به اندازه نخود. همچنین انگور عسگری با دانه های سبز بیضی و نیز انگور بی دانه ی مهتی خانی، ریش بابا، ایته (دانه بزرگ هسته دار)، انگور سیاه، انگور پشت سبز و بنفش به نام صاحبی و انگور شکر شیراز می توان نام برد.

کشور ایران دهمین تولید کننده انگور دنیا و همچنین شهرستان ملایر بزرگ ترین و تولید کننده ۶۳ درصد انگور ایران میباشد که حدود ۳,۳ درصد از کل تولید انگور دنیا را به خود اختصاص داده است.
نوعی از انگور به نام انگور معطر یا انگور گلاب در کشور الجزایر کشت می شود که در نوع خود بی نظیر است.