یوتاب گلچینی از بهترین ها

مواد تشکیل دهنده و ویتامین ها

تخم بلدرچین از نظر کیفیت با تخم سایر پرندگان متفاوت است. ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﺍﺯ ﻣﺰﻩ ﺑﻬﺘﺮﻱ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﺍﺭ ﺑﻮﺩﻩ، زرده آن کلسترول کمتری نسبت به تخم مرغ دارد و قابل مصرف برای تمام افرادی است که مصرف تخم مرغ برایشان منع شده است.

تخم بلدرچین ﺩﺭ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺑﺎ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﺑﻪ ﻣﺮﺍﺗﺐ ﺍﺭﺯﺵ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﺑﺎﻻﺗﺮﯼ ﺩﺍﺭﺩ. ﯾﮏ ﺗﺨﻢ ﺑﻠﺪﺭﭼﯿﻦ ﻫﺮﭼﻨﺪ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﻭﺯﻧﯽ ﺣﺪﻭﺩ ﯾﮏ ﭘﻨﺠﻢ ﻭﺯﻥ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﺩ، ﻭﻟﯽ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺩﺍﺭﺍﯼ ۵ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﻓﺴﻔﺮ، ۵/۷ ﺑﺮﺍﺑﺮﺁﻫﻦ، ۶ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ب۱ (ﺗﯿﺎﻣﯿﻦ) ﻭ ۱۵ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ب۲ (ﺭﯾﺒﻮﻓﻼﻭﯾﻦ) ﻭ نیز ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦﻫﺎﯼ ﻣﻬﻢ ﺩﯾﮕﺮ ﮔﺮﻭﻩ ب، ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦﻫﺎﯼ آ ﻭ دی ﻭ ای، ﻭ ﻣﻘﺎﺩﯾﺮ زیادی ﺍﺯ ﮐﻠﺴﯿﻢ، اسید نیکوتینیک، مس، کبالت، ﮔﻮﮔﺮﺩ ﻭ ﺭﻭﯼ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ. تخم بلدرچین منبع غنی اسید چرب امگا۳ است که برای تقویت هوش و حافظه بسیار مفید می باشد.

خواص تخم بلدرچین

فواید و خواص تخم بلدرچین

ﺗﺨﻢ ﺑﻠﺪﺭﭼﯿﻦ ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺍﺯ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦﻫﺎ، ﻣﻮﺍﺩ ﻣﻌﺪﻧﯽ ﻭ ﻣﻘﺎﺩﯾﺮﯼ ﺍﺯ ﭘﺮﻭﺗﺌﯿﻦ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﻟﯿﭙﯿﺪﻫﺎ ﺍﺳﺖ. ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺳﺒﺐ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﻣﺘﺎﺑﻮﻟﯿﺴﻢ ﺑﻬﯿﻨﻪ ﺩﺭ ﺳﻠﻮﻝﻫﺎﯼ ﺑﺪﻥ، ﺩﺭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼﻫﺎﯼ ﮐﺒﺪﯼ ﻭ ﮐﻠﯿﻮﯼ، ﺳﻞ، ﺁﺳﻢ، ﮐﻢﺧﻮﻧﯽ، ﻧﺎﺗﻮﺍﻧﯽ ﺟﻨﺴﯽ ﻭ ﺍﺳﺘﺮﺱ، ﻭ ﻧﻴﺰ ﺑﺎﺯﺳﺎﺯﯼ ﺑﺪﻥ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺟﺮﺍﺣﺖ ﯾﺎ ﺯﺍﯾﻤﺎﻥ ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻣﯽﺷود.
ﻣﺼﺮﻑ ﻣﺮﺗﺐ ﺗﺨﻢ ﺑﻠﺪﺭﭼﯿﻦ ﺑﺎﻋﺚ ﻣﻨﻈﻢ ﺷﺪﻥ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﻋﺼﺒﯽ، ﻗﻠﺒﯽ ﻭ ﮔﻮﺍﺭﺷﯽ ﺑﺪﻥ ﻭ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺷﯿﺮ ﻣﺎﺩﺭﺍﻥ ﻣﯽﺷﻮﺩ. ﻓﻘﺪﺍﻥ ﮐﻠﺴﺘﺮﻭﻝ ﺑﺪ ﺩﺭ ﺯﺭﺩﻩ، ﺍﯾﻦ ﻣﺎﺩﻩ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﺭﺍ ﺟﺰﻭ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺭﮊﯾﻢﻫﺎﯼ ﺗﻐﺬﯾﻪﺍﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﻭﺭﺯﺷﮑﺎﺭﺍﻥ ﻭ ﺑﺪﻧﺴﺎﺯﺍﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ.

کاملا ارگانیک
گفته شده که چون بلدرچین در برابر بیماری‌های مختلف بسیار مقاوم‌تر از مرغ است، پرورش آن بدون استفاده از دارو و آنتی بیوتیک انجام می‌شود. بنابراین گوشت و تخم بلدرچین، محصولی کاملا ارگانیک و سالم است که ذخیره دارویی مضری برای مصرف کننده، در بافت خود ندارد.

فواید تخم بلدرچین برای زنان باردار، شیرده و نوزادان
تخم بلدرچین برای با هوش شدن جنین در دوران بارداری بسیار موثر است. مصرف تخم بلدرچین در مادران شیرده، باعث منظم شدن سیستم عصبی، قلبی و گوارشی بدن و افزایش شیر می شود.
تخم بلدرچین به دلیل کامل بودن و نداشتن هیچ تاثیر سویی بر شیر خواران، به عنوان بهترین مکمل دوران شیردهی توصیه می شود. تخم بلدرچین ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻣﻴﻨﻮﺍﺳﻴﺪﻫﺎﻱ ﻓﺮﺍﻭﺍﻥ ﺩﺭ ﺗﻐﺬﻳﻪﯼ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﻣﻌﺠﺰﻩ ﻣﻲﮐﻨﺪ. همچنین موجب بهبود اشتها در اطفال کم اشتها شده و مناسب برای سنین رشد کودکان و نوجوانان است.

سرشار از پروتئین برای ورزشکاران
تخم بلدرچین باعث ایجاد متابولیسم بهینه در سلولهای بدن می‌شود و بهترین نوع پروتئین و چربی را دارد. تخم بلدرچین سبب افزایش مقاومت کلی بدن و نیز استحکام عضلات و استخوان‌ها می شود. میزان کلسترول زرده تخم بلدرچین بسیار پایین تر از تخم مرغ است. مصرف تخم بلدرچین به دلیل حجم کم و میزان بالای پروتئین آن برای ورزشکاران بخصوص بدنسازان عزیز توصیه می شود.

افزایش انرژی در افراد بالای ۴۰ سال
جذب ویتامین های بدن با افزایش سن بسیار کم می شود. از این رو مصرف تخم بلدرچین به افراد بالای ۴۰ سال، برای بالا بردن مواد معدنی و ویتامین های بدن و جلوگیری از کارافتادگی زودرس و پیشگیری از سرطان توصیه می شود. تخم بلدرچین در افراد پیر و مسن سبب تجدید قوای از دست رفته خواهد شد.

از بین بردن لک های پوست و چین و چروک صورت
ماسک سفیده تخم بلدرچین همراه عسل (برای پوستهای چرب) و زرده تخم بلدرچین با عسل (برای پوستهای خشک) باعث طراوت و شادابی و رفع چین و چروک و لکه های پوست می شود.

درمان بیماری های التهابی، آسم و تشنج
ﺗﺨﻢ ﺑﻠﺪﺭﭼﻴﻦ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﮐﺮﺍﺗﻦ ﺧﺎﺻﻲ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺫﺧﻴﺮﻩ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ، ﺩﺭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ آﺳﻢ و تشنج ﺗاﺛﻴﺮ ﻣﻌﺠﺰﻩ ﺁﺳﺎﻳﻲ ﺩﺍﺭﺩ.
در تخم بلدرچین ماده ای شبه کورتن و ضدالتهابی نیز وجود دارد که به درمان آسم و بیماری های التهابی نظیر آرتریت روماتویید کمک می کند.

درمان بیماری های عصبی
تخم بلدرچین به علت غنی بودن از ویتامین های گروه ب، در تنظیم سیستم عصبی و درمان بیماری های عصبی بسیار موثر است و به تنظیم سیکل خواب کمک می کند.

تقویت حافظه
تخم بلدرچین سرشار از امگا۳ بوده و برای تقویت هوش و حافظه، یک غذای عالی محسوب می شود. مصرف امگا ۳ به افزایش سطح IQ در کودکان کمک می کند.

دیگر فواید تخم بلدرچین
تخم بلدرچین سبب بهبود میل و توان جنسی می شود.
تخم بلدرچین حساسیت ایجاد نمی کند.
تخم بلدرچین باعث استحکام عضلات و استخوان ها می شود.
تخم بلدرچین موجب تنظیم سیستم قلبی و گوارشی می شود.
تخم بلدرچین سبب دفع مواد رادیو اکتیو و فلزات سنگین، نظیر سرب و جیوه و مواد زاید سرطان زا از ارگانیسم بدن انسان می شود.
تخم بلدرچین برای بالا بردن مواد معدنی و ویتامینهای بدن و جلوگیری از کارافتادگی زود رس و پیشگیری ازسرطان توصیه شده است.

دانستنیهای بیشتر در مورد تخم بلدرچین

بلدرچین، به سبب ارتباطش با قوم یهود در قدیم، شهرتی تاریخی یافته است. به روایت انجیل عهد عتیق، در روزگار سرگردانی بنی اسراییل در بیابان پس از خروج از مصر، یهوه برای خوراک قوم گرسنگی کشیده، غذاهایی آسمانی، یکی من (ترانگبین) و دیگری سلوی (بلدرچین)، فرو فرستاد. در ادب فارسی، اشاراتی به من و سلوی بنی اسراییل به عنوان نعمتهای نامنتظر (آسمانی) یافت می شود.

روش های مصرف تخم بلدرچین برای کودکان:
پس از پختن تخم بلدرچین، آن را با ۱ یا ۲ قاشق ماست شیرین کم چرب مخلوط کنید و یا آن را رنده کنید و به سوپ کودک اضافه کنید.
تخم بلدرچین پخته را با کمی آب جوشیده و یک خرمای له شده و بدون پوست مخلوط کنید.
می توان آنرا با پوره کدو حلوایی به کودک داد.