یوتاب گلچینی از بهترین ها

خربزه درختی(پاپایا) یا انبه هندی؛ مواد تشکیل دهنده و ویتامین ها

پاپایا میوه گرمسیری بسیار مقوی است. درون آن تو خالی و دانه های گرد سیاه دارد. ازنظر شکل و رنگ تقریباً شبیه کدوی حلوایی است. پاپایا وقتی رسیده باشد، دارای مقدارزیادی شکرهای طبیعی است که انرژی تولید می کند.

خواص خربزه درختی

مواد تشکیل دهنده و ویتامین ها در ۱۰۰ گرم پاپایا:
انرژی ۴۳ کیلو کالری
کربوهیدرات ها ۱۰/۸۲ گرم
قندها ۷/۸۲ گرم
فیبر غذایی ۱/۷ گرم
چربی ۰/۲۶ گرم
پروتئین ۰/۴۷ گرم
ویتامین آ معادل ۴۷ میکرو گرم
لوتئین زاکسانتین ۸۹ میکرو گرم
بتا کاروتن ۲۷۴ میکرو گرم
ویتامین ب۱ (تیامین) ۰/۰۲۳ میکرو گرم
ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین) ۰/۰۲۷ میکرو گرم
ویتامین ب۳ (نیاسین) ۰/۳۵۷ میلی گرم
ویتامین ب۵ (پانتوتنیک اسید) ۰/۱۹۱ میلی گرم
ویتامین ب۹ (فولات) ۳۸ میکرو گرم
ویتامین ث ۶۲ میلی گرم
ویتامین ای ۰/۳ میلی گرم
ویتامین کا ۲/۶ میکرو گرم
کلسیم ۲۰ میلی گرم
آهن ۰/۲۵ میلی گرم
منیزیم ۲۱ میلی گرم
منگنز ۰/۰۴ میلی گرم
فسفر ۱۰ میلی گرم
پتاسیم ۱۸۲ میلی گرم
سدیم ۸ میلی گرم
روی ۰/۰۸ میلی گرم
لیکوپین ۱۸۲۸ میکرو گرم

خواص و فواید خربزه درختی (پاپایا)

پاپایا مزه‌ای شیرین و رنگی زرد دارد و منبعی غنی از آنتی اکسیدانهایی مانند کاروتن، ‌ویتامین C، فلانوئید، ویتامینهایB، فولات و اسید پانتوتنیک و همچنین مواد معدنی نظیر پتاسیم،‌ منیزیم و فیبر می‌باشد. هر دو این گروه تغذیه‌ای،‌ سلامت سیستم قلبی عروقی را تقویت می‌کند و همچنین از ابتلاء ‌به سرطان روده جلوگیری می‌نماید.
بعلاوه پاپایا حاوی پاپین، آنزیمی برای هضم،‌درمان آسیب‌هایی که در ورزش بوجود می‌آید و درمان آلرژی می‌باشد. فقط قسمت گوشتی آن آب گرفته می شود و پوست و دانه آن دور ریخته می گردد. عصاره پاپایا خون سازی را تقویت می کند و توانایی انعقاد خون را بالا می برد. ملین بسیارخوبی است، اشتها را تحریک نموده و کلیه ها، کبد، روده ها را شستشو می دهد.

حفاظت در مقابل بیماریهای قلبی
پاپایا میوه‌ای است که بسیار برای حفاظت در مقابل گرفتگی رگها و بیماریهای قلبی در افراد دیابتی مفید است. پاپایا سرشار از ویتامین C، ویتامین E و ویتامین A است که هر سه آنتی اکسیدانهایی قوی هستند. این مواد مغذی از اکسید شدن کلسترول جلوگیری می‌نماید زیرا هنگامیکه کلسترول اکسید شود،‌ می‌تواند به دیواره‌های رگهای خونی بچسبد و باعث حمله قلبی و یا سکته شود.

همچنین پاپایا منبعی از فیبر است که باعث کاهش کلسترول بالا می‌گردد. فولیک اسید نیز در پاپایا یافت می‌شود که برای تبدیل ماده‌ای به نام هموسستئین به اسیدهایی بی‌خطر از خانواده آمینو اسید به نامهای سستئین و یا میتونین نیاز است. زیرا هموسستئین تغییر نیافته در صورت زیاد شدن می‌تواند بصورت مستقیم دیواره‌ رگهای خونی را تخریب نماید و می‌تواند عاملی برای سکته و یا حمله قلبی باشد.

پیشگیری از سرطان
یکی از فواید خوردن پاپایا پیش گیری از سرطان است. پاپایا غنی از آنتی اکسیدان است که بدن برای جنگ با سلول های عامل سرطان به آن احتیاج دارد. ویتامین E ،C و بتاکاروتن، آنتی اکسیدان هایی هستند که از همه انواع سرطان ها پیشگیری می کنند. بنابراین اضافه کردن یک واحد پاپایا به رژیم روزانه می تواند خطر بروز سرطان را در شما کاهش دهد.

پاپایا سرشار از فیبر است. فیبر در بدن حرکت می کند و خود را به سلول های عامل سرطان کولون وصل می کند. فیبر موجود در پاپایا، توکسین موجود در کلون را بیرون می راند. پس یکی از فواید خربزه درختی پیش گیری از سرطان کلون مخصوصا از طریق ترکیبات فیبری و آنتی اکسیدانی است.
دریافت ۱۵۰ سی سی آب پاپایا، آب خیار و آب لوبیای سبز در یک دوره متناوب ۱۲ ساعته می تواند برای کلون مفید واقع شود. این ترکیب مثل یک شوینده قوی عمل می کند.

درمان التهابات، بیماری های پوستی و پسوریازیس
پاپایین و کیمو پاپایین، آنزیم های هضم کننده پروتئین یافت شده در خربزه درختی، در کم کردن التهاب و بهبود سوختگی ها موثر هستند. پاپایین پروتئین غیرفعال در پوست را تجزیه می کند و بافت های مرده را از سوختگی بر می دارد و از این طریق با کمک به درمان صدمات پوستی، از طرق زیر به بدن کمک می کند:
پسوریازیس را درمان می کند، زگیل را از بین می برد، عفونت های قارچی روی پوست را از بین می برد و التهاب ناشی از سرماخوردگی را کم می کند.
به علاوه ویتامین های C و E و بتاکاروتن در درمان التهابات مفید هستند و بنابراین برای درمان آسم، استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید و بسیاری از بیماری های التهابی دیگر به کار می روند.

برطرف کردن مشکلات گوارشی
پاپایا دارای خواص فوق العاده ای برای آنزیم های پروتئولیتیک است که در هضم غذا بسیار مهم هستند. مهم ترین این آنزیم ها که در پاپایا یافت می شود، پاپایین است که با شکستن پروتئین ها به هضم بهتر غذاها کمک می کند.
پاپایا برای افراد مبتلا به فیبروزسیستیک و کسانی که دچار التهاب لوزالمعده هستند، تجویز می شود تا آن چه بدن آن ها به طور طبیعی نمی تواند تولید کند، برایشان بسازد. خوردن خربزه درختی در اینجا هم یک نکته مثبت است چون دریافت دهانی پاپایین، بی نظمی های گوارشی کمتری (مثل نفح و سوء هاضمه مزمن) ایجاد می کند. برای این مورد پاپایین عصاره گیری شده، خشک می شود و به صورت قرص در می آید.

پاپایا و افزایش نیرومندی در مردان
خربزه درختی دارای آنزیمی موسوم به آرژینین است که موجب افزایش خون رسانی بهتر در مردان می شود.

جلوگیری از پیری زودرس
بسیاری از پزشکان طب جایگزین معتقد هستند که یکی از فواید پاپایا پیش گیری از پیری زودرس است. چون باعث می شود بدن به طور مناسب غذا را هضم کند و وقتی غذا به درستی هضم شود بدن مواد مغذی لازم را دریافت می کند و برای زمان طولانی شاداب می ماند.

حفاظت از سیستم ایمنی
ویتامین C و ویتامین A که بوسیله بدن از بتاکاروتن موجود در پاپایا ساخته می‌شود، برای سلامت سیستم ایمنی و همچنین عملکرد آن مورد نیاز است. بنابراین پاپایا میوه‌ای مفید برای جلوگیری از ابتلا به بیماریهایی مانند عفونت گوش، سرماخوردگی و آنفولانزا می‌باشد.

دیگر فواید پاپایا
حفاظت از کم‌سویی چشم(ARMD)
حفاظت در مقابل آرتروز (ورم مفاصل)
تقویت سلامتی ریه

انتخاب و نگهداری از پاپایا

اگر پاپایایی که می‌خواهید انتخاب کنید برای مصرف همان روز است، باید پاپایایی انتخاب کنید که پوست آن نارنجی متمایل به قرمز و صاف باشد.
پاپایا‌هایی که پوستی زرد رنگ دارند، باید چند روز بمانند تا رسیده شوند.
پاپایاهای سبز و سفت را فقط در صورتی که می خواهید برای سالاد از آنها استفاده کنید، خریداری نمایید.
جهت آب گیری، خربزه های به رنگ طلایی تیره با نارنجی یا زرد که زیاد نرم نشده باشد انتخاب شود.
پاپایا‌های زردرنگ را می‌توان درون دمای معمولی اتاق نگهداری نمود تا رسیده شوند و اگر مایلید که فرایند رسیده‌شدن زودتر انجام گیرد، می‌توانید پاپایا‌ها را در کیسه‌ای در کنار موز قرار دهید. اما پاپایا‌های رسیده باید در یخچال نگهداری شوند و طی یک تا دو روز مصرف شوند.

دانستنیهای بیشتر در مورد پاپایا

پاپایا یا پاپایه با نام علمی Carica papaya، میوه‌ای است با درخت بومی مناطق حاره‌ای قاره آمریکا که اکنون در بسیاری مناطق حاره‌ای از جمله هند، آفریقای جنوبی، سریلانکا و فیلیپین کشت می‌شود.

در ایران، خربزه درختی یا پاپایا یکی از نادرترین میوه های گرمسیری کشور است که در شهرستان سرباز، در جنوب استان سیستان و بلوچستان کشت می شود.

پاپایا، درختی است کوچک دارای یک ساقه به ارتفاع ۴ تا ۱۰ متر و برگهایی بزرگ به ابعاد ۵۰ تا ۷۰ سانتی است. اندازه میوه آن ۱۵ تا۴۵ سانت در طول و قطر آن ۱۰ الی ۳۰ سانت بوده و رنگ آن موقعی که رسیده باشد زرد کهربایی تا کمی نارنجی است.

خربزه درختی با طعم خوب و حالت لطیفی که دارد در سالاد میوه بسیار فوق‌العاده‌ است. از پاپایا پوره نیز تهیه می‌کنند. همچنین پوست کردن و خارج کردن دانه‌های پاپایا آسان است.

پاپایاهای هاوایی از نوع مکزیکی آن معمول تر و خوشمزه ترند. نوع زرد آن که راحتتر ثمر می‌دهد به محض رسیدن آماده خوردن است و بهتر است خنک مصرف شود. نوع سبز پاپایا در اتاق‌های حرارتی پس از چند روز به عمل می‌آید و آماده خوردن می‌شود. مردم جنوب شرق آسیا پاپایای سبز را پس از خرد کردن و پختن داخل سالاد می‌ریزند.