یوتاب گلچینی از بهترین ها

ادیسون

ادیسون در سنبن پیری پس از اختراع چراغ برق یکی از ثروتمندان آمریکا به شمار می رفت و درآمد سرشارش را تمام و کمال در آزمایشگاه مجهزش که در ساختمان بزرگی قرارداشت، هزینه می کرد. این آزمایشگاه بزرگترین عشق پیرمرد بود.

در همین روزها بود که نیمه های شب از اداره آتش نشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند، آزمایشگاه پدرش در آتش می سوزد و حقیقتا کاری از دست کسی بر نمی آید و تمام تلاش ماموران فقط جلو گیری از گسترش آتش به سایر ساختمان ها است. آنها تقاضا داشتند که موضوع به نحو قابل قبولی به اطلاع پیرمرد رسانده شود.

پسر با خود اندیشید که احتمالا پیرمرد با شنیدن این خبر سکته می کند و لذا از بیدار کردن پیرمرد منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با تعجب دید که پیر مرد در مقابل ساختمان آزمایشگاه روی یک صندلی نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره می کند.

پسر تصمیم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او می اندیشید که پدر در بدترین شرایط عمرش بسر می برد.
ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را دید و با صدای بلند و سر شار از شادی گفت: پسر تو اینجایی! می بینی چقدر زیباست! رنگ آمیزی شعله ها را می بینی؟ حیرت آور است! من فکر می کنم که آن شعله های بنفش به علت سوختن گوگرد در کنار فسفر به وجود آمده است! وای! خدای من، خیلی زیباست! کاش مادرت هم اینجا بود و این منظره زیبا را می دید. کمتر کسی در طول عمرش امکان دیدن چنین منظره زیبایی را خواهد داشت. نظر تو چیه پسرم؟

پسر حیران و گیج جواب داد: پدر تمام زندگیت در آتش می سوزد و تو از زیبایی رنگ شعله ها صحبت می کنی؟ چطـور می توانی؟ من تمام بدنم می لرزد و تو خونسرد نشسته ای؟

پدر گفت: پسرم از دست من و تو که کاری بر نمی آید. مامورین هم که تمام تلاششان را می کنند. در این لحظه بهترین کار لذت بردن از منظره ایست که دیگر تکرار نخواهد شد!
در مورد آزمایشگاه و بازسازی یا نو سازی آن فردا فکــر می کنیم. الان موقع این کار نیست. به شعله های زیبا نگاه کن که دیگر چنین امکانی را نخواهی داشت.

توماس آلوا ادیسون سال بعد مجددا در آزمایشگاه جدیدش مشغول کار بود و همان سال یکی از بزرگترین اختراع بشریت یعنی ضبط صدا را تقدیم جهانیان نمود. آری او گرامافون را درست یک سال پس از آن واقعه اختراع نمود.

13 دیدگاه

رسول : ای ول دارید

پاسخ
لینک۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۳:۲۱

Reza : واقعا ؟؟؟؟؟نمیدونستم مخترع ضبط صوت هم ادیسون هست!خیلی جالب بود

پاسخ
لینک۲۱ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۲۸:۱۳

: عالييييييييييييي بود هم سايت خوبي داريد و هم داستان هاي قشنگييييييييييييي

پاسخ
لینک۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۸:۰۹

الب : جالب بود

پاسخ
لینک۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۳:۴۷

کیهان : داستان زیبا بود

پاسخ
لینک۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۰۶:۱۳

میکاییل : قشنگ بود

پاسخ
لینک۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۴:۵۵

alireza sedaghat : راستشو بخوای داستان خیالی قشنگی بود ولی خیالیه .
دلیل می خوای یک نگا به دعوای ادیسون و تسلا بنداز یا اینکه چطور ثروتمند شد و...
سر تو درد نیارم اون یک دزد کت و شلواری مجلسی بود .

پاسخ
لینک۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۳:۲۸

Empd : آخه تو این حرفا رو از کجا در میاری
حداقل دلیل بیار

پاسخ
لینک۱۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۵:۰۲

میکائیل : ولی اون به این باور داشت که دوباره همه چیز درست میشه، ولی خدایش اگه تو ایران زمین بخوری چند درصد احتمال داره که دوباره بلند بشی هر داستان قشنگی به نظر من بستگی به اجتماعی داره که توش زندگی میکنی بعدش باید نتیجه گیری کرد

پاسخ
لینک۱۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۴:۳۲

امیر پارسا احمدی خاوه : سلام عالی بود

پاسخ
لینک۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶:۴۵

شیما : آفرین به این اراده واقعا

پاسخ
لینک۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۹:۴۴
ادامه