یوتاب گلچینی از بهترین ها

ادیسون

ادیسون در سنبن پیری پس از اختراع چراغ برق یکی از ثروتمندان آمریکا به شمار می رفت و درآمد سرشارش را تمام و کمال در آزمایشگاه مجهزش که در ساختمان بزرگی قرارداشت، هزینه می کرد. این آزمایشگاه بزرگترین عشق پیرمرد بود.

در همین روزها بود که نیمه های شب از اداره آتش نشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند، آزمایشگاه پدرش در آتش می سوزد و حقیقتا کاری از دست کسی بر نمی آید و تمام تلاش ماموران فقط جلو گیری از گسترش آتش به سایر ساختمان ها است. آنها تقاضا داشتند که موضوع به نحو قابل قبولی به اطلاع پیرمرد رسانده شود.

پسر با خود اندیشید که احتمالا پیرمرد با شنیدن این خبر سکته می کند و لذا از بیدار کردن پیرمرد منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با تعجب دید که پیر مرد در مقابل ساختمان آزمایشگاه روی یک صندلی نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره می کند.

پسر تصمیم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او می اندیشید که پدر در بدترین شرایط عمرش بسر می برد.
ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را دید و با صدای بلند و سر شار از شادی گفت: پسر تو اینجایی! می بینی چقدر زیباست! رنگ آمیزی شعله ها را می بینی؟ حیرت آور است! من فکر می کنم که آن شعله های بنفش به علت سوختن گوگرد در کنار فسفر به وجود آمده است! وای! خدای من، خیلی زیباست! کاش مادرت هم اینجا بود و این منظره زیبا را می دید. کمتر کسی در طول عمرش امکان دیدن چنین منظره زیبایی را خواهد داشت. نظر تو چیه پسرم؟

پسر حیران و گیج جواب داد: پدر تمام زندگیت در آتش می سوزد و تو از زیبایی رنگ شعله ها صحبت می کنی؟ چطـور می توانی؟ من تمام بدنم می لرزد و تو خونسرد نشسته ای؟

پدر گفت: پسرم از دست من و تو که کاری بر نمی آید. مامورین هم که تمام تلاششان را می کنند. در این لحظه بهترین کار لذت بردن از منظره ایست که دیگر تکرار نخواهد شد!
در مورد آزمایشگاه و بازسازی یا نو سازی آن فردا فکــر می کنیم. الان موقع این کار نیست. به شعله های زیبا نگاه کن که دیگر چنین امکانی را نخواهی داشت.

توماس آلوا ادیسون سال بعد مجددا در آزمایشگاه جدیدش مشغول کار بود و همان سال یکی از بزرگترین اختراع بشریت یعنی ضبط صدا را تقدیم جهانیان نمود. آری او گرامافون را درست یک سال پس از آن واقعه اختراع نمود.

50 دیدگاه

مرتضی : چی باعث میشه چنین روحیه بزرگ و قویی داشته باشیم!!؟چطور خودمون رو میتونیم قوی کنیم؟

پاسخ
لینک۱۵ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۷:۰۵

عسل : خیلی قشنگ بود

پاسخ
لینک۱۶ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۱۷:۳۹

گالیامن : تمام آدمیان و تا دنیا دنیا هست و تا صفر آدمی به سیارات دیگر، همه و همه مدیون ادیسون هستند و خواهند بود.

پاسخ
لینک۲۲ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۰۲:۵۵

ای سن : بی نظیر بود ،آدم نباید غصه ی چیزهای که از جان خودت ارزش کمتری را دارد بود ،جال بدست اوردنی است با تلاش ولی سلامتی و ...نه

پاسخ
لینک۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۲۷:۵۸

ثنا سادات راه چمنی : این مطالب درباره ی ادیسون عالی و کامل بود.

پاسخ
لینک۱۸ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۲۸:۳۶

بچه مادرم : تمام داستانها زیبان، آدم های بزرگ تفکرات بزرگی دارن ولی ممکنه هر کدوم از ما در شرایط مشابهی باشیم ناامید بشیم

پاسخ
لینک۲۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۴:۵۴

محمد : اگه ادیسون تو ایران بود یه معتاد دزد میشد

پاسخ
لینک۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۴۷:۳۶

میثم لطفی : باحال بود کاملا درسته حق با اون بوده آدمی با حوصله بوده آدمای که کارشون رو با حوصله انجام میدن کارشون خوب پیش میره

پاسخ
لینک۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱:۱۳

امیر مهدی بندگان : خیلی آموزنده بود

پاسخ
لینک۱۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۴:۴۲

مهندس رخشنده : به چه باحال بوده

پاسخ
لینک۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۸:۱۳
ادامه