یوتاب گلچینی از بهترین ها

مربای لبو

یکی از خوشمزه ترین مربا ها، مربای لبوست که با توجه به فصل لبو، به راحتی می توانید آن را تهیه و نوش جان کنید.

مربای لبو

زمان آماده سازی : 30 دقیقه
زمان پخت : 1 ساعت

  مواد لازم:
 • لبو
  1 کیلو
 • آب
  1250 میلی لیتر
 • گلاب
  1 قاشق غذاخوری
 • عرق بیدمشک
  1 قاشق غذاخوری
 • وانیل
  1/2 قاشق چایخوری
 • شکر
  1200 گرم
 • آبلیمو
  1/2 قاشق چایخوری
  طرز تهیه:
 1. ابتدا لبو را شسته و به اندازه و شکل دلخواه خورد کنید. سعی کنید که خیلی ریز خورد نکنید تا هنگام پختن له نشود. سپس 1250 میلی لیتر آب را به آن اضافه کرده و بگذارید تا حدود نیم ساعت لبو ها بپزند.
  اگر دوست دارید تا لبوها را رنده کنید، مقدار آبی که استفاده می کنید باید حدود 800 میلی لیتر باشد چون آب بیشتر موجب له شدن لبوها خواهد شد.
 2. بعد از نیم ساعت، شکر را به لبوها اضافه کرده و حدود 15 دقیقه دیگر نیز مربا را روی شعله متوسط رو به زیاد بپزید تا شیره مربا قوام بیاید. تمام مدت باید در قابلمه را باز بگذارید و مرتب مربا را با یک کفگیر هم بزنید. اگر مربا کف کرد می توانید یک قاشق سرخالی کره به آن اضافه کنید تا از تولید کف جلوگیری شود. کف روی مربا را در پایان کار از روی مربا بردارید.
  دقت داشته باشید که هر چه تکه های لبو کوچک تر باشند، حرارت شعله باید بیشتر باشد تا لبو له نشود. و اگر تکه های لبو درشت تر باشند، شعله باید متوسط باشد تا زمان تبخیر آب مربا کمتر شود و شکر بتواند به راحتی به مغز لبو نفوذ کند.
 3. وانیل، گلاب و عرق بید مشک را به مربا اضافه کرده و 15 دقیقه دیگر بپزید.
  یک قاشق چایخوری از شیره را در یک ظرف بریزید و کمی صبر کنید تا خنک شود. اگر مربا قوام آمده باشد، شربت خنک شده کمی غلیظ خواهد شد. سپس مربا را از روی حرارت برداشته و آبلیمو را به آن اضافه کرده و هم بزنید.
  اضافه کردن آبلیمو جهت جلوگیری از شکرک زدن مربا بوده و نباید زیاد آبلیمو اضافه کنید چون مربا طعم خوبی نخواهد داشت.
 4. بعد از طبخ مربا، اجازه دهید تا مربا خنک شده و سپس آن را به درون ظرف شیشه ای تمیز انتقال دهید و در یخچال نگهداری کنید. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.