یوتاب گلچینی از بهترین ها

لوبیا پلو

لوبیا پلو جزو آن دسته از غذاهای ایرانی است که به همراه سالاد شیرازی از زمان های قدیم تا کنون، جای خود را در بین محبوب ترین غذاها حفظ کرده است. ولی طبخ این غذا هم فوت و فن های خاص خود را دارد و برای پختن یک لوبیا پلو معطر و با ظاهری شیک، نکات مهمی وجود دارد که باید حتما رعایت شوند.

لوبیا پلو

زمان آماده سازی : 2 ساعت
زمان پخت : 1 ساعت و 20 دقیقه
مناسب برای : 4 تا6 نفر

  مواد لازم:
 • لوبیا سبز
  500 گرم
 • پیاز
  1 عدد بزرگ
 • گوشت
  500 گرم
 • برنج
  5 پیمانه پلو پز یا 500 گرم
 • گوجه فرنگی
  1 کیلو
 • زعفران
  1 قاشق چایخوری
 • دارچین
  2 قاشق چایخوری
 • روغن مایع
  100 گرم
 • کره
  100 گرم
 • نمک
  2 قاشق چایخوری
 • فلفل سیاه
  1قاشق چایخوری
 • رب گوجه فرنگی
  1 قاشق غذاخوری
  طرز تهیه:
 1. برنج را شسته و به همراه 2 قاشق نمک خیس کنید.
 2. لوبیا سبز را به بلندی 1 بند انگشت خورد کرده و گوشت را مانند گوشت قیمه ای، تکه تکه کنید.
  اگر از گوشت راسته گوساله استفاده کنید، فقط حدود 1 ساعت و نیم برای پخت آن زمان لازم است ولی اگر گوشت ماهیچه گوساله استفاده شود، حدودا 2 ساعت و نیم برای پخت آن زمان بگذارید. چنانچه لوبیا پلو با گوشت چرخ کرده تهیه شود، یک ساعت در مجموع برای تهیه خوراک لوبیا سبز کافی است.
 3. پیاز را ریز نگینی کرده و به همراه 50 گرم روغن مایع و 100 گرم کره، تفت دهید. وقتی آب پیاز کشیده شد، گوشت را به پیاز اضافه کرده و تفت دهید. همزمان لوبیا سبز را به مواد اضافه کنید و مدتی در قابلمه را ببندید تا گوشت آب بیاندازد. سپس در قابلمه را بردارید تا آب گوشت تبخیر شود. کشیده شدن آب گوشت به همراه پیاز در این مرحله، بوی گوشت را از بین می برد.
  گاهی مواد را هم بزنید تا لوبیا سبز نیز به مقدار کمی تفت داده شود. وقتی آب گوشت کشیده شد، نصف قاشق چایخوری زعفران و 1 قاشق چایخوری دارچین به مواد اضافه کنید و هم بزنید. رب گوجه فرنگی را نیز در این مرحله اضافه کنید تا کمی در روغن تفت داده شود و بوی رب از بین برود.
 4. گوجه فرنگی ها را خورد کرده و در مخلوط کن بریزید و 100 گرم آب به آن ها اضافه کنید تا به صورت آب گوجه فرنگی در آیند. آب گوجه فرنگی را به جای آب معمولی، روی گوشت و لوبیا سبز ریخته و اجازه دهید تا گوشت و لوبیا سبز با آب گوجه فرنگی بپزند.
  دقت کنید که استفاده از آب گوجه فرنگی به جای آب برای پختن گوشت، باعث می شود تا لوبیا پلو عطر فوق العاده خوبی گرفته و از شفته شدن برنج به دلیل حجم زیاد رب گوجه فرنگی خودداری شود. وقتی گوشت پخت، 2 قاشق چایخوری نمک و مجددا یک قاشق چایخوری دارچین و باقی زعفران را به مواد اضافه کنید و هم بزنید. وقتی آب گوجه فرنگی کشیده شد و حدودا یک استکان از آب آن باقی بود، خوراک لوبیا سبز آماده است و باید زیر آن را خاموش کنید.
 5. یک قابلمه آب را روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید. سپس برنج خیس شده را به آب جوش اضافه کنید تا کمی قد کشیده و از شکنندگی بیرون بیاید ولی برنج هنوز زنده باشد و مغز پخت نشده باشد. سپس برنج را درون سبد آبکش بریزید تا آب اضافی آن خارج شود. برنج را بچشید و اگر حس کردید که نمک آن برای ذائقه شما زیاد است، کمی آب سرد روی برنج بریزید تا نمک اضافه شسته شود.
 6. ته قابلمه 50 گرم روغن مایع ریخته و برای ته دیگ از نان لواش یا تافتون و یا سیب زمینی حلقه شده استفاده کنید. با کفگیر مقداری برنج در قابلمه بریزید و مقداری از مایه گوشت و لوبیا سبز روی برنج بریزید. به همین ترتیب قابلمه را با لایه های برنج و گوشت و لوبیا پر کنید.
 7. با توجه به اینکه خوراک لوبیا سبز حاوی کره و روغن و حدود یک پیمانه پلوپز از باقیمانده آب گوجه فرنگی است، در این مرحله دیگر لازم نیست که به این برنج آب و روغن اضافه کنید.
  با کفگیر چند سوراخ عمیق در روی سطح برنج ایجاد کنید تا بخار آب بتواند به سطح برنج برسد. زیر قابلمه را روی شعله متوسط بگذارید و در آن را ببندید. وقتی بخار برنج به سطح قابلمه رسید از دم کنک استفاده کرده و شعله را ملایم کنید. حدود یک ساعت و بیست دقیقه زمان برای دم کشیدن لوبیا پلو و آماده شدن ته دیگ آن لازم است. نوش جان

نویسنده :

0 دیدگاه

دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.